Chrudim – Loutkářské muzeum v Chrudimi po delší odmlce znovu otevřelo pro veřejnost. Svou expozicí přibližuje fenomén rodinného loutkového divadla, ale třeba i kouzlo originálních maňásků. Návštěvníci se mohou těšit na nové výstavní sály, pestrobarevný svět pohádek, ale hlavně umění starých řezbářů.
Maňásci i marionety lákají do světa pohádek
Nová expozice v chrudimském muzeu loutek vystavuje loutky nejrůznějších tvarů a velikostí ve všech patrech historického domu. Loutky pocházejí jednak z vlastních sbírek, některé jsou ale i zapůjčené. Výstava nabízí mnoho zajímavostí. Například maňásky lidé znali ještě před začátkem našeho letopočtu.
„Teď se nacházíme právě mezi zahraničními maňásky, jsou tady i klasické komické postavy vycházející z komedie dell'arte, jako je třeba anglický Punch nebo ruský Petruška,“ popisuje Radomír Licek, kurátor sbírkových fondů z Loutkářského muzea v Chrudimi.
Výstava zahrnuje podomácku vyráběné loutky, k vidění je ale i sériová firemní produkce. Jeden z výstavních sálů ukazuje kouzlo malých rodinných divadélek. „Myslím si, že v dnešní době už děti tato divadla doma nemají. Možná spíš dospělí, když sem přijdou, tak si z nostalgie na ta divadla vzpomenou,“ podotýká odborná pracovnice muzea Olga Havlíková.
Hodiny trpělivé práce vyžadovala i úprava loutek s motivem pohádkové Zlatovlásky. „Máme tady loutky spodové, tou je například nejstarší Zlatovláska z Chlumce, nebo marionety, tedy loutky na drátech,“ dodává další pracovnice muzea Ivana Krennerová.
Chrudimské muzeum má ve svých sbírkách více než osm tisíc loutek z více než sedmi desítek zemí. Část unikátních exponátů zapůjčilo na putovní výstavu do Japonska.