Machoňova pasáž v Pardubicích prochází rekonstrukcí

Pardubice – Podezření z korupce i spekulace kolem předražené zakázky předcházely rekonstrukci pardubické Machoňovy pasáže. V jednu chvíli se dokonce uvažovalo o jejím prodeji. Nakonec se město pustilo do obnovy památky za 150 milionů korun samo. Muselo se kvůli tomu ale zadlužit. Úvěr teď bude splácet do roku 2023.

Pasáž ve stylu art deco je dílem architekta Machoně, který se inspiroval v Paříži. Teď je zavřená a obchodníky tu na dlouho vystřídali stavbaři. Zakázce za bezmála 150 milionů předcházely bouřlivé debaty a spory mezi radními a zastupiteli. Nové vedení rozvojového fondu se s dozvuky potýká dodnes.

Autor projektu, architekt a zastupitel Miroslav Petráň informoval, že původní koncept byl mnohem širší. Současná rekonstrukce zahrnuje pouze jeho část. Stylové obchůdky, kavárny, restaurace, komerční prostory a byty – to všechno se do pasáže vrátí. Na demoliční práce navazuje oprava kulturní památky. Stavební dozorce Vladimír Nový potvrdil, že památkáři pravidelně chodí na kontroly.

Reportáž Michala Klokočníka (zdroj: ČT24)

Podle autora projektu, vedení města a stavbařů by se práce neměly výrazně prodražit. Opravená Machoňova pasáž včetně budoucího parkovacího domu by se pro veřejnost měla otevřít v příštím roce.