Liberec prodá podíly na bytech u sporných smluv družstevníkům

Liberec své podíly v bytových družstvech u sporných smluv prodá přímo družstevníkům. Jde asi o dvanáct set bytů stavěných se státní dotací, v nichž žijí zhruba tři tisíce lidí. Kolik budou muset za podíl města zaplatit, zatím není jasné. Zřejmě půjde o nižší desítky tisíc korun za byt.

Podmínky pro převod se budou teprve tvořit, hotovo by mělo být do začátku září. V pátek o tom rozhodli zastupitelé, kteří vybírali ze dvou návrhů.

Neúspěšný byl návrh části koalice a opozice, který nabízel více variant, jak převést podíl města, a to i na družstva. Smyslem jejich návrhu bylo podle opozičního zastupitele Jaromíra Baxy (LOL) hledání nejlevnější varianty pro družstevníky. „Schválenou připouštíme jen jednu cestu,“ uvedl Baxa.

Město závazek nemůže splnit

Problematická je sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Město obdrželo od státu zhruba půl miliardy korun na výstavbu dvanácti set bytů ve 44 bytových domech, což pokrylo zhruba čtvrtinu až třetinu nákladů na výstavbu. Liberec se v rámci uzavřených smluv zavázal, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva.

Podle právní kanceláře, u níž si město zadalo analýzu, ale závazek nemůže město splnit pro neplatnost těchto smluv, neboť tehdy nebyly zveřejněné na úřední desce. Podle právníků zastupitelé také musí odůvodnit, proč by měli podíl města převést bezplatně či se slevou.

Vedení radnice tvrdí, že za převod zdarma nebo za korunu by družstevníci navíc museli platit daň. Na byt to podle města vychází v průměru 200 tisíc korun. Placení daně podle vedení města nehrozí, pokud svůj podíl prodá členům družstva s nějakou slevou. „Cena musí být zdůvodněna,“ uvedl radní města Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj), který bude garantem přípravy podmínek převodu podílu.

Za výchozí cenu budou podle něj brát výši dotace na byt, jež byla 320 tisíc nebo 400 tisíc korun. Na polovinu těchto částek se podle Hrona dostanou už jen přihlédnutím ke stáří domů. Stanovením dalších podmínek budou moci podle něj jít ještě výrazně níže. Konkrétní částku sdělit nechtěl, mělo by jít ale o nižší desítky tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
včera v 07:00

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
9. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
5. 7. 2025

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
4. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...