Ladronka, aneb zájezdní hostinec, squat i půjčovna kolečkových bruslí

Praha - Usedlost Ladronka na Břevnově stojí uprostřed parku, kde za hezkého počasí jezdí na bruslích davy Pražanů. Místo láká i k procházkám a k řadě dalších sportů a je odtamtud hezký výhled na Prahu. Přitom samotná usedlost prošla v posledních dekádách poměrně bouřlivým vývojem. Už od 19. století chátrala a tento stav se ve 20. století jen zhoršoval. Nečekaný impuls dali rozpadající se budově v roce 1993 squatteři, kteří Ladronku obsadili. Pořádali tam koncerty a výstavy a, jak dnes říkají, chátrání snad trochu zpomalili. V roce 2000 ale úřady rozhodly, že squatteři musí pryč. Nápadů, co s objektem, bylo víc, ale nakonec zvítězila restaurace a zázemí pro rekreační areál v okolí.

8 minut
Z metropole: Usedlost Ladronka
Zdroj: ČT24

První záznamy o Ladronce pocházejí z doby císaře Karla IV., který tam nechal zbudovat jeden z mnoha viničních lisů. Všude okolo se totiž ve 14. století rozprostíraly jím založené vinice. První ránu pak ale vinohrady na západním předpolí Prahy dostaly za husitských válek a další o 200 let později za třicetileté války. V té době místo vlastnil baron Švihovský a v roce 1688 prodal tehdejší polnosti a budovy generálu hraběti Filipu Ferdinandovi de Lacrone. Po něm dostala Ladronka jméno.

Hrabě z Ladronu, jak byl lidmi titulován, nechal vybudovat rozsáhlé panství, které sahalo z břevnovské pláně dolů, přes celý Smíchov až k dnešní Plzeňské ulici. Přitom dole v ulici Pod Kotlářkou stávala ještě druhá Ladronka - menší usedlost, připomíná archivářka Barbora Lašťovková, která je autorkou knihy Pražské usedlosti.

Pevnostní charakter získala Ladronka až za vlastnictví hraběte z Pettingu počátkem 18. století. Současný vzhled je dílem přestavby o sto let později, kdy usedlost patřila Břevnovskému klášteru. Ladronka 200 let fungovala jako populární zájezdní hostinec. Barbora Lašťovková uvedla, že hostinec dlouho prosperoval, protože ležel při říšské silnici s intenzivní dopravou. Navíc byl i při poutní cestě, která vedla z hradčanské Lorety do kláštera v Hájku u Unhoště.

Postupný úpadek zájezdního hostince na Ladronce ale začal v 19. století, kdy říšskou silnici přeložili a většina lidí začala z Prahy jezdit jinudy. Ladronka pak chátrala i ve století dvacátém, kdy tam postupně vznikly byty a zázemí podniku Sady, lesy, zahradnictví. Už v 50. letech musel být kvůli havarijnímu stavu zdemolován původní barokní zastřešený vjezd. A Ladronku nezachránil ani zápis mezi nemovité kulturní památky v roce 1964.

Squat jako naděje pro Ladronku?

Objekt dál chátral, až přišli na podzim roku 1993 squatteři - a usedlost začala znovu žít. Arnošt Novák, jeden z tehdejších obyvatel Ladronky, vzpomíná, že ve squatu vždy žilo asi 10-12 lidí, víc se jich tam nevešlo.

Squatteři tam pořádali koncerty, výstavy, přednášky nebo třeba dětské dny, a to vše jako nekomerční neziskové akce. Arnošt Novák vzpomíná, že usedlost tehdy měla velmi silný duch místa - takzvaný genius loci. „Myslím, že by nebýt tenkrát squatterů Ladronka dopadla mnohem hůř. Asi by chátrala, dopadla by jako Cibulka nebo jiné podobné statky, které jsou v katastrofálním stavu,“ uvedl Arnošt Novák.

Současně připomněl, že už v 90. letech se uvažovalo o možnosti vzniku luxusního hotel nebo sídla soukromé firmy. Squatterské období Ladronky skončilo v roce 2000, kdy úředníci rozhodli dosud legální obyvatele vystěhovat. Jeden z tehdejších squatterů Petr Dydovič argumentoval tím, že v Praze neexistovala žádná jiná kulturní centra tohoto typu, kde by si lidi zespoda dělali kulturu sami. „Nikdy jsme nežádali po magistrátu žádné granty, žádnou pomoc. Jediné, o co nám jde, abychom tady mohli zůstat,“ uvedl tehdy squatter Petr Dydovič. 

Začátkem května letošního roku policie vyklidila druhou pražskou usedlost, kde squatteři pobývali - Cibulku. V prosinci 2014 potkal stejný osud žižkovskou Kliniku.

Obnova Ladronky zachovala původní charakter usedlosti

Když squat z Ladronky zmizel, nastoupila snaha o standardní využití usedlosti. Měl tam být hotel nebo sanatorium. Až později přišel nápad obnovit restauraci a vybudovat zázemí pro rekreační areál v okolí.

„Náš prvořadý zájem byl zachovat charakter dvora. Kdysi to byl zájezdní hostinec, pak se z toho stala usedlost. Obnovili jsme původní vjezdy, takže vnitřní prostor je už ze tří stran obslužitelný,“ uvedl spoluautor úprav Ladronky, architekt Oldřich Hájek. Dodal, že přístavba má „archetypální“ tvar a je použita sedlová střecha.

Právě v nové přístavbě teď funguje půjčovna sportovních potřeb včetně kolečkových bruslí. Díky proskleným stěnám se dosud uzavřený dvůr Ladronky stal vizuálně součástí okolního parku. Architekti vybudovali i terasu s lávkou, která ji spojuje se zázemím uvnitř. A později i skleník, kterým zvětšili kapacitu restaurace.

Před 4 lety vznikla vedle Ladronky hřiště na plážové sporty – na volejbal a na plážový fotbal. Lidi si tam mohou zahrát i bowling a disk golf. Cílem Prahy 6 bylo nejen vytvořit v parku okolo usedlosti možnosti pro rekreační sport, ale propojit ho s oborou Hvězda, vysvětlil architekt Oldřich Hájek.

Tradiční akcí, která na Ladronku láká davy Pražanů, bývají čarodějnice. Návštěvníci někdy zaplní i strž vedle Ladronky, která kdysi bývala opukovým lomem. Právě z tohoto kamene je usedlost z velké většiny postavena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
před 9 hhodinami

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
před 14 hhodinami

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Lidé platí za bydlení ve staré továrně na Chrudimsku, dle starosty je to obchod s chudobou

Desítky lidí v Chrasti na Chrudimsku žijí podle úřadů v nebezpečném areálu staré továrny. Radnice sice už před měsícem nařídila jednu z tamních budov vyklidit, nájemníci ale zůstávají a zatím nikdo neví, kam s nimi. Věcí se zabývá i policie.
před 20 hhodinami

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
13. 7. 2025

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
12. 7. 2025

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
12. 7. 2025
Načítání...