Kuchařky bez domova otevírají na Smíchově veganské bistro

7 minut
Studio 6: Kuchařky bez domova otevírají bistro
Zdroj: ČT24

Nemají domov, ale umí vařit. Bezdomovkyně otevírají v Praze na Smíchově vlastní veganské bistro, které bude fungovat jako sociální podnik. Každý všední den budou vařit obědy pro veřejnost, časem chtějí rozvážet obědy i do několika firem. Jídlo bude zdravé a cenově dostupné.

„Mám stálou práci. Zaplatím dluhy a budu moci normálně žít,“ slibuje si od nové příležitosti kuchařka bez domova Eva Kundrátová. „Vařila jsem pro čtyři děti,“ usmála se při otázce, jak bohaté má zkušenosti s vařením.

Vyučená malířka porcelánu se za prací přestěhovala do Prahy. Na ulici strávila přes tři roky poté, co její předchozí zaměstnavatel nabral nové lidi a jí se nepodařilo najít novou práci. Nyní již rok bydlí na ubytovně a na nové povolání se těší.

V bistru se celkem uplatní sedm žen, které jsou v sociální tísni. Čtyři z nich budou pracovat na hlavní pracovní poměr, zbylé brigádničit. Prošly školeními s profesionály a některé z nich jsou samy vyučenými kuchařkami. Budou se podílet i na rozhodovacích procesech a chodu podniku.

Bistro šetrné k přírodě

Provozovatelem bistra je organizace Jako doma, která se věnuje ženskému bezdomovectví. „Bavili jsme se se ženami bez domova o tom, co by rády dělaly. Ukázalo se, že téma práce je velmi problematické. Vařit ale umí skoro každý, nebo se to dá naučit,“ vysvětlila manažerka organizace Lenka Vrbová, proč se otevírá právě bistro.

Prostory, které chce využít i k promítání, přednáškám a debatám o sociálních tématech, dostala organizace Jako doma od Prahy 5 do pronájmu za symbolickou korunu. Sama je zrekonstruovala a vybavila. Náklady byly asi tři miliony korun. Peníze pocházejí z darů, od nadací i z fondů Evropské unie.

Interiér jídelny a zařízení je z recyklovaných materiálů. Třeba skleničky se vyráběly z použitých lahví. K šetrnému chování personál vyzývá i zákazníky a zákaznice. Prosí je, aby si s sebou nosili vlastní plastové krabičky či jiné nádoby, pokud budou chtít jídlo zabalit s sebou.

Organizace Jako doma vznikla v roce 2012. Zaměřila se na ženy bez domova. Nevztahuje se k nim jako ke klientkám, kterým by nabízela služby, ale jako k partnerkám. Projekt Kuchařky bez domova byl zahájen v létě 2013. Vaření pomáhá ženám bez stálého bydlení odrazit se od sociálního dna a vrátit se do běžného života. Cílem ja taktéž pozměnit postoj veřejnosti k lidem v nouzi.

Důstojná mzda

Cílem projektu bylo, aby měly kuchařky důstojnou mzdu. Pobírat budou 15 tisíc korun čistého. „Je to důležité i proto, že většina z nich má dluhy. Mohou vstoupit do oddlužení a mají šanci se jich zbavit. Většinou jim pak zbyde 9 tisíc,“ vysvětlila manažerka. Případný výdělek bistra půjde na další aktivity Jako doma. „Rády bychom rozjely komunitní centrum pro ženy bez domova,“ přiblížila Vrbová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 7 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 16 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
včera v 18:05

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...