Kryt pod Špilberkem bude kromě obyvatel chránit i historii

Brno - Protiatomový kryt pod brněnským Špilberkem se brzy otevře návštěvníkům. Do zápůjčky ho totiž od města získali historičtí nadšenci, kteří jej chtějí proměnit v expozici. Podzemní prostory měly původně sloužit jako protiletecký bunkr.

„Podzemí pod Špilberkem vzniklo pravděpodobně během druhé světové války, kdy ho vykopali Němci, aby ochránili své obyvatele,“ začal vyprávět historii protiatomového krytu historik Pavel Paleček. Ten byl totiž původně protileteckým bunkrem a až po roce 1959 se z něj stal úkryt proti zbraním hromadného ničení pro politické prominenty.

Těch by se do jednoho z nejlépe vybavených krytů v republice vešlo asi pět set a vydrželi by v něm až tři dny. Kryt 10 Z totiž má patnáct set metrů čtverečních a sedmdesát místností. „Pokud by ale atomová bomba vybuchla v blízkosti Brna, tak by je nemohl ochránit. Nestihli by sem totiž ani doběhnout,“ upozornil Paleček.

Přestože prostory svůj účel nikdy plnit nemusely, stále zůstávají objektem civilní ochrany. „Máme za úkol udržovat technologii v udržitelném stavu. Kryt by sloužil jako záloha při krizi,“ vysvětlil historik.

Záložní protiatomový kryt se mění v expozici

Než ale taková situace nastane, do krytu zamíří návštěvníci. Skupina historických nadšenců začala totiž s jeho úpravou a plánuje tu otevřít interaktivní expozici. „Rádi bychom, aby lidi v něm viděli něco o historii Brna, aby to byl zážitek a aby ty informace získávali prostřednictvím audiovizuálních efektů,“ shrnul plány do budoucna Paleček.

K tomu využijí i internet, který je do bunkru zaveden přes historické telefonní linky. Těch je tam rovnou osm set, které kryt propojovali se zbytkem Česka. „Zprovoznit se nám podařilo ale pouze jedinou,“ dodal historik. V krytu je i historicky zřejmě první kancelářský open space v Brně. Vznikl v roce 1959 a byl určený pro písařky velitelského štábu.

Autoři vznikající expozice ji chtějí postupně doplňovat i dalšími dobovými předměty. Na úplné dokončení jim zatím chybí peníze, první zkušební prohlídky ale plánují už o letních prázdninách.

2 minuty
Protiatomový kryt pod Špilberkem jako kulturní prostor
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
08:42Aktualizovánopřed 19 mminutami

Měnínská brána v Brně po opravě představí historii městského opevnění

Začala rekonstrukce Měnínské brány v centru Brna. Jediná dochovaná část městského opevnění projde rozsáhlými opravami. Po dokončení uvnitř vznikne nová expozice, která představí historii a vývoj brněnského městského opevnění.
před 53 mminutami

Dopravní komplikace v Liberci pokračují, po tunelu se uzavřou i dva mosty

Dopravu v Liberci komplikuje už druhý měsíc rekonstrukce silničního tunelu. Od Velikonoc se situace ještě zhorší, protože stavbaři začnou s rekonstrukcí dvou mostů ve Švermově a Košické ulici. Tři rozsáhlé stavby přijdou Ředitelství silnic a dálnic zhruba na čtvrt miliardy korun.
19:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sdílené elektrokoloběžky mají v Praze skončit

Praha nepočítá s tím, že by v připravovaném systému pro provoz sdílených dopravních prostředků umožnila parkování elektrokoloběžek. Jejich provozovatelé je proto podle primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti) nebudou moci v metropoli nabízet. Společně to oznámili Hřib a ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek. Na neohleduplné využívání sdílených elektrokoloběžek, zejména turisty, si dlouhodobě stěžují obyvatelé centra města.
06:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 2 hhodinami

Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko

Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do Národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom informovala na svém webu.
před 4 hhodinami

Policie navrhla obžalovat dvacet lidí v případu falešných telefonických bankéřů

Policie navrhla obžalovat dvacet obviněných v případu česko-ukrajinského gangu falešných telefonických bankéřů, kterým v případě prokázání viny hrozí až 13,5 roku vězení, informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Způsobená škoda je podle policie více než sto milionů korun. Gang viní ze spáchání asi pěti set skutků. Vyšetřovací spis je podle Kormošové velmi rozsáhlý, obsahuje 62 tisíc stran.
před 9 hhodinami

Populační změny ohrožují porodnice, některé mohou zaniknout

Na české porodnice dopadají populační změny. Zhruba dvacet z nich nesplňuje stanovenou minimální hranici šesti set narozených dětí ročně. Některým tak hrozí zánik, jiným transformace. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jedná se šesticí z nich. Posoudí ale i další kritéria, například kvalitu péče.
včera v 09:02
Načítání...