Kombajn jako rizikový faktor. Hasiči na jihu Moravy vyjížděli k požárům za miliony

Jihomoravský kraj zrušil zákaz rozdělávání ohňů v lesích a jejich blízkosti. Nařízení platilo od poloviny července. Lidé ve vymezených územích nemohli ani kouřit nebo odpalovat zábavní pyrotechniku. Přesto hasiči na jižní Moravě za dva měsíce řešili už skoro 190 požárů lesů, polí a luk.

Celkem letos hasiči spočítali škodu při požárech lesů a polí na víc než 3 miliony. Zatím vyjížděli víckrát než minulé léto, a to 190krát.

„K tomu nepočítáme ještě požáry kombajnů, těch bylo v letošním roce pět se škodou skoro 18 milionů korun,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

U Suchohrdel na Znojemsku tak v červenci shořelo asi 50 hektarů pole a skládka pneumatik, hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Hasit pomáhal i vrtulník s protipožárním bambi vakem. Zásah se obešel bez zranění. Příčinou požáru byla jiskra, která odlétla od kombajnu.

2 minuty
Kraj zrušil zákaz rozdělávání ohňů
Zdroj: ČT24

I když sezona požárů polí společně se žněmi pomalu odeznívá, hasiči stále varují před možností požárů. Blíží se totiž období podzimních prací na zahradách.

Zákon zakazuje vypalování trávy. Pálení klestí nebo bioodpadu by zahrádkáři měli nahlásit na webu hasičů. Ti si pak mohou ověřit, jestli oheň někdo kontroluje, nebo jde o požár. Při pálení klestí jsou nejohroženější senioři.

„Je to způsobeno tím, že mobilita u nich je omezená stejně jako kritické rozhodovací schopnosti,“ dodal Mikoška. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
před 9 mminutami

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
před 2 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 3 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 4 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 6 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 7 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 21 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
včera v 13:54
Načítání...