„Kanceláře lidem v okolí nic nedají.“ Aktivisté odmítají opustit Kliniku i přes konec lhůty

3 minuty
Události: Boj o Kliniku pokračuje, aktivisté dál odmítají odejít
Zdroj: ČT24

Aktivisté, kteří provozují komunitní objekt Klinika na pražském Žižkově, odmítají vyslyšet rozhodnutí soudu a opustit budovu. Podle tuzemské justice jim přitom ve středu vyprší exekuční lhůta pro odchod, ve čtvrtek mají objekt předat jeho majiteli – Správě železniční dopravní cesty.

SŽDC chce vystěhovat Kliniku, aby ji mohla zrekonstruovat na kancelářský objekt a přestěhovat do něj část svých zaměstnanců, kteří jsou dnes v komerčním nájmu. Aktivisté ale tvrdí, že to bude trvat dlouho a dům by zůstal prázdný. Své setrvávání v objektu vysvětlují stejně, jako když ho před třemi lety začali používat; chtějí, aby sloužil veřejnosti.

„Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou,“ uvedla členka kolektivu Tereza Virtová.

Aktivisté na Klinice dnes provozují například lidovou kuchyni, kde vaří za dobrovolný příspěvek místním, workshopy nebo rodičovský spolek. „Pořád si stojíme za tím, že Praha a další města potřebují prostory, jako je Klinika, které jsou spravovány zdola a nekomerčně,“ argumentovala Virtová.

Jednání o dalším postupu, které aktivistům SŽDC nabídla, provozovatelé Kliniky nevyužili, protože kolidovalo s tiskovou konferencí, na které měli v plánu ohlásit setrvání v objektu. S vlastníkem objektu aktivisté ale jednat chtějí a doufají, že se podaří domluvit, aby v budově mohli zůstat do rekonstrukce.

2 minuty
Zůstáváme, zní jasné stanovisko aktivistů z občanské iniciativy Klinika
Zdroj: ČT24

Správa se setkání nebrání, trvá ale na vyklizení objektu a dává přednost nesilovému řešení situace. Policejní mluvčí Andrea Zoulová potvrdila, že je záležitostí majitele, zda bude činit nějaké kroky a požádá policii o asistenci.

Závažnost situace nicméně podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové tkví v tom, že skupina aktivistů nelegálně obsadila cizí objekt a svým chováním vzkazuje české veřejnosti, že zákony a pravomocná soudní rozhodnutí neplatí pro všechny. „Pošleme jim výzvu. Nechceme jít silovou cestou, chceme jednat, ale naše stanovisko je neměnné. Paní Virtová prohlášením, že neodejde z Kliniky, dala signál celé české veřejnosti, že jsou tady skupiny, které nemusí ctít zákony,“ dodala Šubová. O asistenti policie zatím úřad nepožádal.

„Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné,“ řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Spor o Kliniku se vede už tři roky

Opuštěný dům v Jeseniově ulici v Praze 3 začala občanská iniciativa Klinika vyklízet na své náklady na konci listopadu 2014, aby z budovy vytvořila sociální centrum po vzoru komunitních center v řadě evropských zemí. Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci. Správce budovy, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s přítomností aktivistů nesouhlasil a požadoval jejich vystěhování.

Po několikerém vyklizení centra policií se aktivistům podařilo s ÚZSVM dohodnout smlouvu o výpůjčce, která skončila v březnu 2016. Smlouva nemohla být prodloužena, protože stavební úřad ÚZSVM upozornil na to, že budova byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení, jejíž jiné využití je nelegální. Aktivisté v budově přesto zůstali. Loni v říjnu objekt od státu získala SŽDC.

Iniciativa Klinika v Autonomním sociálním centru pořádá přednášky, koncerty, dílny a jazykové kurzy. Schází se v ní také rodičovské centrum Mamatata a pomáhali v něm legálním migrantům. Podle policie se v okolí nezvýšila kriminalita, Klinika však byla terčem útoku extremistů. Několikrát v ní také byla nahlášena výbušnina, policie budovu evakuovala a prohledala. Bombu ale nenašla.

Vlastní provoz centra je potom druhým sporným bodem současné situace. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i SŽDC požadují po Klinice zaplacení bezdůvodného obohacení. Podle Terezy Virtové se tato částka blíží milionu korun. Soud o povinnosti zaplatit dosud nerozhodl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde také déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 9 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 18 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 22 hhodinami
Načítání...