Kamenný pomník přetahování o Sudety - to je Seeberg

Hrad Seeberg, který leží v nejzápadnějším cípu České republiky poblíž Františkových Lázní, lze bez nadsázky považovat za náhrobek česko-německého přetahování o tento kousek země. V mapě většinou najdete hrad pod názvem Seeberg, místní ale budou nejspíš zarytě tvrdit, že jde o Ostroh. V cenném románsko-gotickém paláci se za druhé světové války vyráběly součástky pro německá letadla a po válce hrad stihl neveselý osud celé řady památek v bývalých Sudetech i po celém Česku. Dlouhá desetiletí chátral. Dnes už se ovšem díky františkolázeňskému muzeu převlékl do nového kabátu a láká návštěvníky.

Seeberg patří k nejstarším hradům na západě Čech a jeho kořeny jsou nerozlučně spjaty s Němci. Archeologický průzkum ukázal, že Seeberg založil někdy kolem roku 1200 některý z chebských ministeriálů, tedy vyslanců německého císaře ve východní části říše. První písemná zmínka o hradu ovšem pochází až z roku 1322, kdy Ludvík Bavorský přiřkl Seeberg a spolu s ním i celé Chebsko českému králi Janu Lucemburskému za příslib pomoci při kandidatuře na císařský trůn, hrad tak putoval pod křídla české koruny.

Poté hrad proslul častým střídáním majitelů. Asi největší katastrofu pro něj znamenal rok 1648, kdy byl dobyt, vykraden a vypálen Švédy. I to ovšem Seeberg přežil, stejně jako celou řadu dalších nepříznivých událostí ve své historii – třeba umístění fašistické letecké továrny ve svých útrobách. Zvláštní význam hradu pro Čechy i Němce jen podtrhuje fakt, že si romantické sídlo oblíbil přední německý spisovatel i jeho neméně slavná česká kolegyně. Nejde o nikoho menšího než Johana Wolfganga Goetha a Boženu Němcovou.

Hradem i předhradím bez průvodce

Dnes hrad ocení především ti, kdo nejsou příznivci davového šílenství, které v posledních letech zachvacuje nejznámější české památky, jako jsou například Karlštejn, Hluboká, Konopiště nebo Bouzov. Hradem budete zcela jistě procházet téměř osamoceni, o to víc si ale budete moci vychutnat jeho jedinečnou atmosféru a architekturu. A nemusíte se bát, že by se prohlídka kvůli malému zájmu neuskutečnila. Seeberg si turisté prochází individuálně, sami bez průvodce. Přesto je prohlídka přímo nabitá zajímavými informacemi. Turisté si je mohou přečíst na řadě tabulí umístěných ve vstupních prostorách hradu, na nádvoří i v jednotlivých místnostech. Nechybí ani množství fotografií a obrázků, které dokumentují vývoj hradu i jeho nepříliš utěšený stav před rekonstrukcí.

Seeberg je klenotem sám osobě, a to především tím architektonickým. Hrad se skládá ze dvou křídel - románského a gotického paláce. S prastarými zdmi při rekonstrukci obarvenými na bílo ostře kontrastuje hnědá střecha. Průčelí hradu pak zdobí erby slavných šlechtických rodů, které hrad v minulosti vlastnily.

Od Goetha po obyčejného Chebana

Z původního vybavení hradu se toho bohužel příliš nedochovalo. Františkolázeňské muzeum se proto rozhodlo zpestřit prohlídku hradu výstavou nábytku 19. století. Návštěvníci hradu tak mohou porovnat, jakým vývojem prošel nábytek přes empír, biedermeier, druhé rokoko, novorenesanci, novogotiku až po chippendale. Další expozice je pak věnována Goethovi a jeho láskám.

V hrázděné stodole, která stojí v předhradí, pak muzeum instalovalo etnografickou expozici s lidovým uměním Chebska. V expozici se dočtete mnoho o zvycích původních obyvatel tohoto území. Fascinující je například vyprávění o tom, jak probíhaly námluvy (většinou předem pečlivě domluvené rodiči). Řadu lidí pak překvapí, že chebské nevěsty se dosti často nevdávaly panensky nevinné, ale mnohdy už těhotné. Manželství Chebanů byla sice domluvená, ale obvykle šťastná a velmi plodná.

Okolím hradu provede naučná stezka

Po prohlídce hradu můžete vyrazit třeba na naučnou stezku s jednoduchým názvem „Okolí hradu Seeberg“. Ta popisuje historii obce, osidlování podhradí a rozvoj řemesel. Stezka prochází nenáročným terénem, a tak se na ni mohou bez obav vydat i rodiny s dětmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kamiony s odpadem z vyřazených letadel odjely z Bruntálska zpět do Německa

Jiříkov na Bruntálsku opustily kamiony s nelegálním odpadem z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren. V obci byly odstavené. Na jejich návratu do Německa se domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Kamiony byly na Bruntálsku odstaveny několik dní. Jejich odjezd zkomplikoval sníh.
před 7 hhodinami

Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.
před 7 hhodinami

Znojemané v referendu rozhodnou, co s lázněmi a hasičskou zbrojnicí

Obyvatelé Znojma budou v referendu hlasovat o tom, co má město udělat s bývalou hasičskou zbrojnicí v Pražské ulici a budovou městských lázní na náměstí Svobody. Ze zbrojnice by mohl být městský „superúřad“, z lázní bazén, sportovní hala, knihovna, tržnice nebo volnočasové centrum. Vedení města chce obyvatelům své záměry postupně představit, chystá i panelovou výstavu. Referendum se bude konat v sobotu 29. března 2025.
před 9 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V případu mučení vězně uložil soud dozorcům podmíněné tresty

Okresní soud v Karlových Varech potrestal čtveřici dozorců věznice v Ostrově podmíněnými tresty kvůli neoprávněnému použití taseru na vězně. Dnes už bývalý dozorce Petr Kubík dostal za mučení a jiné nelidské zacházení trest dva a půl roku s podmíněným odkladem na tři roky. Třem dalším dozorcům, kteří jednání přihlíželi, soud uložil za zneužití pravomoci úřední osoby a nezabránění trestnému činu tresty na rok s podmíněným odkladem na patnáct měsíců. Verdikt je nepravomocný.
před 12 hhodinami
Načítání...