Strojírenský veletrh slaví 100 let Československa zaplněným výstavištěm

8 minut
Začal 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu
Zdroj: ČT24

Jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu startuje na brněnském výstavišti. Návštěvníkům nabídne do pátku více než jeden a půl tisíce expozic z 32 zemí světa. Výstavou slavných tuzemských průmyslových výrobků připomene sté výročí založení Československa. Svaz průmyslu a dopravy také zahajuje sněm, na který poprvé pozval i slovenské firmy.

1651 vystavovatelů, 32 zemí a dvě velká výročí. 60 let Mezinárodního strojírenského veletrhu a 100 let Československa. Právě uplynulé století od založení republiky veletrh připomene několika expozicemi o československém průmyslu.

Na výstavě 100ries si návštěvníci prohlédnou stovku českých a slovenských průmyslových výrobků od roku 1918. „Je to jedinečná příležitost připomenout si společně československou průmyslovou historii a její úspěchy v roce, kdy slavíme sté výročí samostatnosti,“ řekl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

61 minut
Prezident Svazu obchodu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, český premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini ke strojírenskému veletrhu
Zdroj: ČT24

V pavilonu A1 tak bude k vidění slavný vůz Tatra T87, se kterým cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund objeli svět, hodinky Prim, motocykl Jawa, traktor Zetor Crystal, jízdní kolo Favorit nebo moped Babetta. Mezi slavnými československými výrobky nebude chybět ani rychlíkový motorový vůz Stříbrný šíp z přelomu let 1938 a 1939.

Na brněnské výstaviště se také vrátí Tomáš Garrigue Masaryk. Socha prvního československého prezidenta byla na místě odhalena roku 1928, dodnes se ale nedochovala. Zachoval se naopak její model, podle kterého v pondělí robot 3D frézováním vyrobí repliku původního díla. Práci na více než dvoumetrové skulptuře pak dokončí sochař.

Spojení České a Slovenské republiky se bude linout celým veletrhem

Spolupráci mezi dvěma zeměmi, které bývaly jedním státem, podpoří i sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SP ČR). Kromě českých a slovenských firem se jej zúčastní i slovenský premiér Peter Pellegrini. Podle prezidenta SP ČR Jaroslava Hanáka by obě země měly spolupracovat hlavně v automobilovém průmyslu nebo v lobbování v Evropském parlamentu a Evropské komisi.

Letošní jubilejní veletrh je tím největším za poslední dekádu od začátku hospodářské krize, která propukla v roce 2008. „Výstaviště je zaplněno do posledního místa, máme vyprodanou veškerou plochu asi o 45 tisících metrech čtverečních,“ uvedl tiskový mluvčí Veletrů Brno Jiří Smetana. Do pátku se představí asi 800 českých a 800 zahraničních firem.

Za 60 let veletrh vyrostl a přilákal víc lidí

První Mezinárodní strojírenský veletrh se konal v roce 1959 a přijelo na něj 500 vystavovatelů a 13 a půl tisíce návštěvníků. Od té doby tyto počty výrazně narostly. Letos očekávají organizátoři asi 80 tisíc lidí na více než 1 a půl tisíce expozic.

Do Brna přijely firmy hlavně z Německa, Slovenska a Číny. Za výstavní plochu pro běžný stánek o velikosti 16 metrů čtverečních firma v průměru zaplatí přes 50 tisíc korun. K tomu je nutné připočítat registrační poplatek 11 tisíc. Vystavovatelé tak za expozici dají téměř 70 tisíc korun. Pokud si potřebují pronajmout nejen plochu, ale i stánek, cena vzroste zhruba dvojnásobně.

Firmy jezdí na veletrh ale hlavně kvůli navázání nových kontaktů. Jejich  hodnota se odhaduje na stovky milionů korun, ne-li o řád výš. I to značí, že současná kondice průmyslu je na dobré úrovni. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
před 16 hhodinami

Volební nesrovnalosti v Blansku prověří policie

Policie začne prověřovat možné nesrovnalosti v počítání hlasů v jednom z volebních okrsků v Blansku při letošních sněmovních volbách. Podnět jí předal státní zástupce poté, co Nejvyšší správní soud při přepočtu zjistil výrazné rozdíly mezi skutečným výsledkem hlasování a záznamy volební komise. Pokud by se prokázalo úmyslné jednání, hrozily by viníkům až tři roky vězení.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025

Hnutí ANO vyloučilo desítku brněnských zastupitelů

Celostátní předsednictvo ANO ve středu vyloučilo z hnutí deset brněnských zastupitelů, kteří neopustili tamní koalici s ODS mimo jiné kvůli bitcoinové kauze. Učinilo tak na návrh krajského vedení ANO. O rozhodnutí informoval mluvčí hnutí Martin Vodička. Dosavadní brněnský šéf ANO a náměstek primátorky René Černý považuje vyloučení za politikaření, které do komunální politiky nepatří. Důvody, které vedly k tomu, že měl on a kolegové opustit brněnskou koalici, jsou podle něj vymyšlené. Stejně tak považuje za vymyšlené důvody, které vedly k vyloučení z ANO.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Brno bude příští rok hospodařit s výdaji téměř 26 miliard korun

S příjmy ve výši 21,3 miliardy korun a výdaji 25,7 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit město Brno. Rozpočet navrhuje úvěr 3,6 miliardy korun na pokrytí kapitálových výdajů. Návrh rozpočtu ve středu schválili zastupitelé. Opozice se zdržela, nikdo nebyl proti. Zelení kritizují například to, že se město zadlužuje kvůli financování stavby multifunkční arény. Ocenili nicméně přehlednost materiálu. Na letošní rok 2025 schválili loni brněnští zastupitelé rozpočet města s příjmy 19,9 miliardy a výdaji 24 miliard korun.
10. 12. 2025

V okolí Prahy vyroste několik záchytných parkovišť

Středočeský kraj plánuje na příští rok výstavbu několika nových záchytných parkovišť typu P+R s kapacitou zhruba tisíc míst. Vzniknout mají v Úvalech, Zelenči, Kolíně nebo Čerčanech. Celkem kraj připravuje dvanáct projektů, přičemž jedno parkoviště už funguje v Olbramovicích. Všechna budou propojena s PID Lítačkou a nabídnou jednotný informační a odbavovací systém.
9. 12. 2025

Soud v Brně uložil dalším dvěma obžalovaným v kauze Stoka peněžité tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka podnikateli Luboši Krejčímu peněžitý trest 250 tisíc korun, jeho firmě UNO trest dvě stě tisíc korun. Soud schválil jejich dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Tresty jsou mírnější, než které jim soud uložil v roce 2022. Jde o devátou a desátou schválenou dohodu v kauze údajného ovlivňování zakázek na městské části Brno-střed. Rozhodnutí jsou pravomocná. Obžalobě čelilo původně jedenáct lidí a dvě firmy. Soud schválit dohody může, ale nemusí.
9. 12. 2025

Čech ani Němec, jsem Znojemák, říká Josef Vlasák

Josef Vlasák se narodil pět let před druhou světovou válkou do česko-německé rodiny. Nepovažuje se za Němce ani za Čecha – říká o sobě, že je Znojemák. Jeho rodiče se před válkou hlásili k německé národnosti. Otec, ač aktivní antifašista, musel v roce 1940 narukovat do wehrmachtu. Díky jeho postojům se rodina po válce vyhnula odsunu. Amatérský fotograf a sběratel historických snímků je spoluautorem knihy Milované Znojmo a před deseti lety se stal čestným občanem města.
8. 12. 2025

Policie během adventu posiluje hlídky, aktivnější jsou ale i kapsáři

Ozbrojení policisté jsou tradiční a již standardní součástí bezpečnostních opatření během období adventu. Na řadě míst je doplňují i městští strážníci. Vlastní bezpečnostní opatření zavádějí i některá města. Například vjezdy na náměstí, kde jsou trhy, osazují zábranami. Podle policie jde nicméně v celé šíři o preventivní opatření.
7. 12. 2025
Načítání...