O epopeji bude znovu rozhodovat soud ve Znojmě. A také koaliční jednání v Praze

Moravský Krumlov - Tahanice kolem Slovanské epopeje spí pouze zdánlivě. Zatímco Moravský Krumlov spoléhá na pozitivní jednání s pražskou TOP 09, Galerie Hlavního města Prahy se znovu obrací na znojemský soud a své plánované výstavy se nevzdává. Do Moravského Krumlova navíc zavítali i dědicové slavného malíře a jeho mecenáše, John Mucha a Charles Crane.

Slovanská epopej zůstává stále zapečetěná za zamknutými branami moravskokrumlovského zámku. Klid kolem slavných pláten je ale jen pověstným klidem před bouří. Galerie se znovu obrátila na znojemský soud a dál bojuje za svoji výstavu.
„Právníci galerie poslali návrh na nový výkon rozhodnutí, výstavy se nevzdáváme, prostory se připravují,“ nastínil současnou situaci ředitel Galerie Hlavního města Prahy Milan Bufka. Další právní krok České televizi potvrdila místopředsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčalová: „Byl dodán další návrh na uložení pokuty ve věci výkonu rozhodnutí s tím, že prozatím o tomto návrhu nebylo rozhodnuto.“

Moravský Krumlov vyčkává na koaliční jednání v Praze

Nahrávám video

„Jsme domluveni na tom, že pokud TOPka uspěje, tak epopej zůstane tady,“ potvrdil místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). „Pokud TOPka neuspěje, tak jednání budou pokračovat s tím, že se chceme domluvit tak, aby od tohoto sporu byly odňaty emoce.“

Do Krumlova o víkendu zavítali John Mucha a Charles Crane. Kritizovali nejen nedůstojný boj o Slovanskou epopej, ale také to, že jsou obrazy stále namotané na válce, obalené igelitem. K samotným plátnům se navíc vůbec nedostali.
Podle našich informací se John Mucha spolu s právníky chystají obrátit na ministerstvo kultury ČR s žádostí, aby do celého sporu aktivně vstoupilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 5 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
včera v 08:30

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
včera v 07:00

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
10. 6. 2026

Brno má další tunel. Pod sídlištěm Kamechy a budou v něm jezdit tramvaje

Stavbaři po čtyřech měsících dokončili ražbu tunelu pro budoucí tramvajovou trať na brněnské sídliště Kamechy. Práce v tunelu budou pokračovat, dopravní podnik v dalších týdnech začne také s pokládkou kolejí. Projekt za více než dvě miliardy korun z velké části financují evropské dotace. Provoz na nové trati by měl být zahájen na konci příštího roku.
9. 6. 2026

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
9. 6. 2026

Záchranné stanici, kterou poničil požár, poslali lidé miliony

Přes 18 milionů korun poslali lidé záchranné stanici pro zvířata na okraji Brna, jejíž část před měsícem zničil požár. V plamenech uhynuli tři psi, ostatním zvířatům se naštěstí nic nestalo. Provozovatel stanice Zdeněk Machař nyní plánuje opravu a rozšíření areálu.
9. 6. 2026

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
8. 6. 2026
Načítání...