Jablonec sází na minireaktor veliký jako skříň

Jablonec nad Nisou -  Radnice v Jablonci nad Nisou přišla s neobvyklým nápadem, jak čelit rostoucím cenám energií. Tamní radnice se zajímá o malý jaderný reaktor, který vyvíjí americká firma. Podle odborníků je to reálná možnost, ale až za několik desítek let. Jablonečtí přesto věří, že by to mohl být účinný způsob, jak vyřešit problémy se zajištěním tepla pro město.

Teplo v Jablonci nad Nisou patří k nejdražším v Libereckém kraji. Spory o něj se tady vedou už dlouho. Teď se objevilo překvapivé řešení. „Pro Jablonec nad Nisou by takový miniaturní jaderný reaktor byl úplně přesně na místě,“ říká senátorka a zastupitelka Jablonce nad Nisou Soňa Paukrtová.

Minireaktor vyvíjí soukromá americká společnost. Velký má být asi jako skříň, odpad z něj jako fotbalový míč. Vyrobí elektřinu pro celé město a zásobovat ho může i odpadním teplem. „Proč ne, ať se to zkusí. Hlavně když to bude fungovat,“ komentuje nápad jablonecké radnice jeden z obyvatel. „Levné to asi nebude, proto si myslím, že tady nebude,“ domnívá se druhý. „Viděl jsem to na internetu a je to dobrý nápad,“ uzavírá třetí.

Podle odborníků ale nelze očekávat, že by Jablonec spustil minireaktor během několika let. „To záleží na spoustě okolností. Například na tom, jestli se takovýhle malý reaktor vyplatí. Protože jejich vývoj na konci 60. let byl v podstatě zastaven, neboť byly neekonomické,“ vysvětluje předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Já jsem spíš optimista, já bych to viděl tak na šedesát procent, že by se to mohlo zrealizovat. Ale pořád ještě vyzývám k tomu, abychom se naučili víc šetřit a víc využívat stávajících zdrojů,“ domnívá se starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa.

Jedním z faktorů, který by vývoj minireaktoru urychlil, by podle Dany Drábové mohl být nedostatek elektřiny a její vysoká cena. V normální situaci je reálný odhad uvedení do provozu asi dvacet let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoReportéři ČT pátrali, kdo stojí za žhářským útokem v Hluboké

Když v noci 25. února opozičnímu zastupiteli Martinu Veberovi shořelo auto, policie již po několika dnech dopadla a obvinila dva žháře – Tomáše Sajtla a Kevina Bílého. Kdo si útok objednal, ale nebylo jasné. Policisté teď podle informací Reportérů ČT vyslechli dva hlubocké podnikatele ve stavebnictví – Davida a Františka Václavkovy, u kterých jeden ze žhářů pracuje a na místo činu se dopravil jejich firemním autem. František Václavek, který se na Veberovu adresu vyjadřuje velmi nevybíravě, ale odmítá, že by si zapálení auta objednal. Natáčel Karel Vrána.
před 30 mminutami

Každý druhý člověk v nemocnici bloudí. Nová metodika má zařízení zpřehlednit

Pacienti v českých nemocnicích často tápou při hledání ordinací či vyšetření. Podle výzkumu Masarykovy univerzity a Czechdesignu bloudí po zdravotnických zařízeních každý druhý člověk. Nový projekt chce pomocí jednotného navigačního systému snížit stres pacientů i zátěž pro zdravotníky. Výsledkem má být metodika pro nemocnice po celé republice.
před 3 hhodinami

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová. Rusko později uvedlo, že si kvůli celé věci předvolá vedoucího českého zastupitelského úřadu v Moskvě.
15:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro bavorskou stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
11:11Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exředitel ústecké správy silnic je odsouzený za manipulaci se zakázkami

Teplický soud v pondělí schválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a bývalým ředitelem krajské správy a údržby silnic Liborem Tačnerem, obviněným z manipulace veřejných zakázek. Tačner se k trestné činnosti doznal. Zaplatit musí 850 tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Policie Tačnera zadržela v srpnu 2024 spolu s tehdejším primátorem Chomutova Markem Hrabáčem (zvoleným za ANO) a dalšími. Vyšetřování rozsáhlé kauzy se chýlí ke konci, trestnímu stíhání čelí dvacet lidí a osm firem, jeden z obviněných už dříve přistoupil na dohodu o vině a trestu.
před 6 hhodinami

Jak zůstat aktivní i ve vyšším věku? Fresh Senior Festival nabídl rady i workshopy

Senioři jsou aktivnější než v minulosti. Navštěvují kroužky, kurzy a častěji cestují. Velká část z nich ale přesto bojuje s osamělostí, kterou podle průzkumů trpí zhruba každý pátý. Jak zůstat co nejdéle aktivní součástí společenského a kulturního dění, seniorům ukazuje Fresh Senior Festival. Ten se v pondělí konal v pražských Dejvicích ve vile Pellé. Cílem akce je inspirovat a motivovat starší generaci a představit aktivity vhodné pro seniory. V rámci programu dorazili také specialisté z pražské Ústřední vojenské nemocnice, kteří nabídli odborné konzultace a praktické rady z různých oblastí péče o zdraví.
před 6 hhodinami

Ženě z Českokrumlovska hrozí až čtyři roky za množení psů, vyměňovala je i za alkohol

Kriminalisté se zabývají případem ženy z Českokrumlovska, která měla nejméně od roku 2020 chovat a množit psy v nevhodných podmínkách. Štěňata se zájemci směňovala i za alkohol a tabákové výrobky. V případě prokázání viny před soudem za to ženě hrozí až čtyři roky za mřížemi.
před 9 hhodinami

VideoLetní počasí láká do skal. Přibývá ale i vážných nehod

Ve skalách v Adršpachu na Náchodsku se v neděli zranil horolezec, spadl z asi patnácti metrů a poranil si záda a pánev. Vrtulník ho transportoval do hradecké nemocnice. Záchranáři už letos museli vyrazit k několika takovým pádům z vysokých skal nebo srázů. Někdy se jednalo o lezce, v jiných případech uklouzli chodci. A podobných případů bude s lepším počasím přibývat. Lidé by hlavně neměli přeceňovat svoje síly. Riziko na skalách hrozí i běžným turistům.
včera v 20:22
Načítání...