Druhá vlna rezidentního parkování v Brně s mírnějšími pravidly. Radnice bude vracet peníze

Modré zóny v Brně se od 1. listopadu rozšíří do dalších ulic. Kromě historického centra bude systém rezidentního parkování platit v oblasti ohraničené ulicemi Údolní, Úvoz, Kotlářská a Drobného. Oproti historickému jádru nebudou muset rezidenti platit za první auto. Těm, kteří už zaplatili, bude radnice vracet peníze.

Nová pravidla rezidentního parkování se od 1. listopadu dotknou všech, kteří zajíždějí autem do jedenačtyřiceti ulic širšího centra Brna. Kdo, kde a za jakých podmínek může zaparkovat, ukazují cedule s barevnými pruhy. Oranžový je návštěvnický, zelený pro abonenty a modrý pro ty, kteří mají v oblasti trvalé bydliště.

První auto zdarma

Podle údajů Magistrátu města Brna je v oblasti širšího centra evidovaných dvacet pět tisíc aut. Všichni jejich majitelé, pokud tam chtějí parkovat, si musejí vyřídit oprávnění. Rezidentům ho pro první auto vydávají zdarma, druhé je vyjde na 15 tisíc.

Do kontaktního centra v ulici Zvonařka se od prvního září přišlo zaregistrovat 2175 rezidentů. Část z nich, kteří si oprávnění vyřídili v předstihu, zaplatili podle původních pravidel za první auto šest set korun. Radnice teď řeší, jak jim tuto částku vrátit.

Od 1. listopadu se rezidentní parkování rozšíří do druhé fáze
Zdroj: ČT24

Do ulic vyrazí další kamerové auto

Pro abonenty se pravidla nezměnila. Za první auto musejí zaplatit šest tisíc korun. Oprávnění si jich vyřídilo sto sedmnáct. Jednorázově budou muset platit také návštěvníci, ale až po hodině stání. Nainstalované jsou proto už nové parkovací automaty. Do nich bude muset řidič zadat registrační značku a dobu stání, platit pak může nejen mincemi, ale i kartou. Na to, jestli lidé nový systém dodržují, pak budou dohlížet auta s kamerovým systémem. Zatím jezdilo po historickém centru jedno, od zítra se k němu přidá druhé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 6 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 7 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 9 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 11 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 14 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 14 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 16 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
14. 4. 2025
Načítání...