Drogově závislí mají v Čeladné opravené bydlení

Frýdek-Místek - Drogově závislí z terapeutické komunity v Čeladné-Podolánkách se dočkali kvalitnějšího bydlení. Za zhruba 30 milionů korun se podařilo zrekonstruovat budovy, které už byly ve zcela nevyhovujícím stavu. Rekonstrukce probíhala za provozu, klienti tak nemuseli přerušit svůj léčebný program a v rámci léčby se navíc podíleli i na úklidových pracích.

„Cílem rekonstrukce nebylo rozšiřovat služby. Budovy již zcela neodpovídaly současným požadavkům. Naši pracovníci a klienti sice dělali drobné opravy, ale museli jsme zajistit zejména důstojné bydlení pro klienty a také pro terapeuty, kteří zůstávají na komunitě v rámci svého působení přes noc,“ uvedl ředitel společnosti Renarkon Martin Chovanec.   

Podle vedoucího komunity Petra Hýla museli pracovníci během rekonstrukce i s klienty pobývat také ve spřátelených zařízeních. Vánoce už ale oslavili v novém a klienti jsou s novými prostory spokojeni. „Měl jsem toho plné zuby, ale stálo to za to, je to tu moc hezké,“ uvedl jeden z nich. A lepší podmínky teď mají i terapeuti, pro které v bývalé telefonní místnosti vzniklo nové zázemí včetně toalety a sprchy.   

Během stavebních prací byly zatepleny obě budovy využívané komunitou, výměny se dočkala okna a topení. Upraveny byly rovněž rozvody vody a elektřiny nebo rekonstruována kuchyně. Zrenovované objekty jsou majetkem města Ostravy, které je také zřizovatelem obecně prospěšné společnosti Renarkon. Celkové náklady na rekonstrukci byly 20 milionů korun, většinu nákladů však pokryla dotace z evropských fondů. 

Reportáž Radka Wiglasze (zdroj: ČT24)

Jednou z výhod komunity je podle terapeutů i samotných klientů to, že leží deset kilometrů od civilizace. Když totiž klient dostane chuť na drogu, tak musí ujít dlouhou cestu a během ní se často rozhodne, že ještě zkusí dále abstinovat, vysvětluje Hýl. Klienti se o sebe musí starat sami, a tak se pravidelně střídají v rolích kuchaře, topiče ale i psovoda. Průměrně stráví v Čeladné asi jeden rok a podle terapeutů se k drogám už nikdy nevrátí 2 až 4 z deseti klientů. 

Obecně prospěšná společnost Renarkon poskytuje na území Moravskoslezského kraje soubor sociálních služeb určených lidem, kteří se ocitli v obtížné životní situaci v souvislosti s užíváním nealkoholových drog, nebo jsou touto situací ohroženi. Vznikla v roce 1997 a kromě terapeutické komunity se zabývá terénní činností, provozuje kontaktní centra nebo drogovou poradnu.