Dravce v liberecké zoo plaší zábavní pyrotechnika

Liberec - Chovatelům v liberecké zoo v těchto dnech přidělává starosti zábavní pyrotechnika. Lidé, kteří ji v předvečer květnových svátků odpalovali blízko voliér, vyplašili hnízdící páry vzácných dravců. Některé kvůli tomu přišly o oplodněná vajíčka, informoval dnes mluvčí zahrady Ivan Langr. Problémy kvůli odpalování petard v zoo zaznamenali i před několika lety, kdy se kvůli nim zranila samička vzácného orla mořského.

Exploze tentokrát vypudily z hnízda pár supů hnědých. „Výsledkem je rozbité oplozené vajíčko se supím zárodkem,“ uvedl mluvčí zahrady. Supy hnědé se přitom daří v zoo odchovávat jen vzácně. „Mláďata jsou takřka výhradně určena pro návrat do volné přírody,“ dodal Langr.

Oplodněné vejce kvůli hluku zábavní pyrotechniky rozbili i orli bělohlaví. Podobně dopadla i dvě vejce vzácných orlů křiklavých, která ale nebyla oplozena. Přímá škoda proto sice nevznikla, ptáci ale utrpěli šok, což se do budoucna může na chovu negativně projevit. Chovatelé proto museli rychle reagovat. Všechna zbylá vejce převzali do své péče a vložili je do inkubátoru.

Mladí lidé pyrotechniku s oblibou odpalují v lesíku poblíž areálu liberecké zoo. Jsou v něm totiž skryti zrakům dospělých.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)