Do Liberce vyjedou vylepšené žluté autobusy, konkurence se nebojí

Liberec – Získat další zákazníky ve vyostřeném konkurenčním boji na autobusové lince Praha – Liberec se snaží brněnský dopravce Student Agency prostřednictvím nových autobusů kategorie Fun&Relax, které oproti starším vozům nabízejí cestujícím například zásuvky, dotykové obrazovky na opěradle předchozího sedadla nebo vylepšené bezdrátové připojení k internetu. Společnost Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), která se Student Agency bojuje o zákazníky na pražské lince, konkurentova nová technika neleká, firma věří, že jí zákazníci zůstanou věrní.

Představitelé DPMLJ nevnímají zavedení nových autobusů na trase jako konkurenční boj. „My provozujeme linku jako nízkonákladovou, kde neposkytujeme žádné doplňkové služby. Máme stabilní klientelu a jako jediní v zemi na dálkové lince nabízíme přepravu vozíčkářů,“ řekl obchodní ředitel dopravního podniku Martin Oumrt. Proto firma ani neplánuje zareagovat na tah Student Agency nákupem vlastních nových autobusů.

Představitelé žlutého dopravce naopak připouštějí vliv konkurenčního prostředí na nasazení šesti nových autobusů na linku, kde cestující stráví na cestě jen asi hodinu. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje tak ale Student Agency reaguje i na růst počtu cestujících. Ten sice dopravce zaznamenal na všech svých linkách, na té pražsko-liberecké však byl obzvlášť výrazný. „Na všech vnitrostátních linkách jsme do konce dubna přepravili o 6,14 procenta víc cestujících, v Liberci činil nárůst dokonce 8,5 procenta,“ upřesnil mluvčí Ondrůj.

Nové autobusy začnou mezi Prahou a Libercem jezdit v průběhu příštího týdne, do 17. června na ně bude společnost lákat i zvláštní slevou jízdného na 50 korun. Standardní jízdné činí 85 korun, stejnou částku zaplatí cestující i u DPMLJ. Na počátku letošního roku proběhla drobná cenová válka, kdy liberecký dopravce zlevnil z dosavadních cen, brněnská firma ovšem vzápětí odpověděla obdobným tahem.

Student Agency na lince Praha – Liberec zprvu bojovala o zákazníky s ČSAD Liberec a krátce i dalšími dopravci. Všichni se však postupně stáhli a dva roky měly žluté autobusy monopol. Od roku 2009 začal provozovat svoji linku i dopravní podnik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
před 39 mminutami

Firma AVE CZ u soudu neuspěla ve sporu o spalovnu v Rybitví, podá kasační stížnost

Firma AVE CZ neuspěla u soudu ve sporu o územní plán obce Rybitví na Pardubicku. Společnost žádala jeho zrušení a změnu tak, aby územní plán neblokoval zamýšlenou modernizaci spalovny odpadů. Proti rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích podá společnost kasační stížnost.
před 1 hhodinou

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoNa Písecku testují drony k ochraně kritické infrastruktury či záchraně lidí

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) testují na Písecku drony, které mohou pomáhat v krizových situacích, jako jsou živelné pohromy, hledání ztracených lidí či krize v elektrárnách. Stroje dokážou létat i bez signálu GPS a naprostá většina komponentů by měla být česká. „Většina evropských výrobců je na Číně dost závislá, ale všichni to teď chápou a snaží se do posledního kabelu vyvíjet tuzemsky nebo v okolí,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny Martin Saska. Vývojáři chtějí mít jistotu, že nejsou v dronech špionážní čipy a že je budou schopní kompletně vyrobit i v době, kdy bude na světovém trhu problém s dodávkami.
před 10 hhodinami

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
včeraAktualizovánovčera v 16:13

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
včera v 12:55

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
11. 4. 2026
Načítání...