České Budějovice posvětily stavbu Kaplického „rejnoka“

České Budějovice - Koncertní síň ve tvaru rejnoka od architekta Jana Kaplického se zřejmě v Českých Budějovicích postaví. Město kvůli tomu změnilo územní plán v lokalitě Čtyři Dvory. O stavbu koncertní síně několik let usiluje Jihočeská společnost přátel hudby. Peníze na projektovou přípravu podle svého předsedy Antonína Kazila má. Na spolufinancování stavby se chce totiž podílet silná zahraniční firma. Celkově má stavba přijít na dvě miliardy korun. Garantem projektu bude kolegyně Kaplického Eva Jiřičná.

Změna územního plánu je prvním krokem k realizaci stavby. Lokalita určená pro zeleň se změní na území určené k výstavbě. Jedinou možnou zástavbou je ale koncertní a kongresové centrum, řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS). Pro změnu územního plánu z roku 2000 bylo 26 zastupitelů, jeden proti a šest se zdrželo hlasování. Území je součástí bývalého vojenského areálu a je ve vlastnictví města. To ho dlouhodobě pronajalo pražské společnosti PMD, jež se má postarat o rozvoj lokality. Firma s projektem souhlasí.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však loni v lednu další jednání načas zmrazila. Navržený „rejnok“ má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru.

„Mám velikou radost - především proto, že pokračuje dílo Jana Kaplického a že se snad bude (stavba v Českých Budějovicích) realizovat,“ reagovala na rozhodnutí města vdova po architektovi Eliška Kaplicky. Odkaz svého muže stále udržuje, zejména uvádí, že bude dál prosazovat jeho projekt budovy Národní knihovny, který ale v Česku zcela ztratil politickou podporu. Radost z přístupu města má i Jiřičná, i když si je vědoma velké zodpovědnosti při případné realizaci stavby: „Mě strašně potěšilo, že se Budějovice rozhodly pokračovat v projektu. Na druhé straně z toho mám obrovský strach.“ Pracovat na projektu, jehož autorem je někdo jiný, je podle ní velmi náročné.

Projekt počítá i s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a obchody

Kongresové centrum Antonína Dvořáka má mít dva koncertní sály pro 1 000 a 400 posluchačů. Ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla a měl by se do nich vejít i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem. Projekt počítá i s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a malými obchody. Kongresová a komerční činnost by měla sloužit k zabezpečení vyrovnaného provozního rozpočtu, aby bylo možné pořádat kulturní akce.

Koncertní síň v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24