Až polovina znečištění putuje na Ostravsko z Polska

Ostrava – Město Ostrava na sedmém ročníku každoroční konference představilo výzkum, podle kterého až polovina znečištění putuje na Ostravsko z polské části Slezska. Kromě investic do dopravního obchvatu města a výměny kotlů v domácnostech je právě ve společných projektech s Polskem podle Ostravy hlavní klíč ke zlepšení ovzduší ve městě.

Obyvatele Ostravy i letos čekají typické smogové dny, ve kterých nebude radno otevírat okna nebo absolvovat dlouhé procházky městem. „Je třeba dostavět dopravní infrastrukturu kolem města… Je třeba dodělat všechny cesty, protože jsme zjistili, že bezemisní zóny jsou úplně k ničemu,“ řekl náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej (ODS). „Vliv lokálních topenišť je větší, než jsme předpokládali. Závěr konference je takový, že pokud dokážeme nasměrovat poměrně malé peníze do lokálních topenišť, uděláme za málo peněz hodně práce,“ uvedl primátor města Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Ostrava si nechala zpracovat novou modelaci proudění vzduchu z Polska a do Polska. „Na modelaci je vidět, jak Moravská brána dýchá, jak jde znečištění z Polska a do Polska, ale jak jde výrazně větší znečištění k nám z Polska, než od nás tam,“ vysvětluje autor modelace ze společnosti Envirta Jiří Bílek. „Ono to vypadá tak, že si v podstatě vyměňujeme příliš velké množství škodlivin a že asi polovina toho, co si vyrobíme sami, k nám ještě připutuje z Polska. Jsou to obrovská čísla,“ dodal Bílek.

Reportáž Marty Pilařové (zdroj: ČT24)

Jednání s Polskem zatím konkrétní projekty nepřineslo. Do zlepšení ovzduší se v regionu investuje, nejvíce z peněz Evropské unie. Odborníci se ale shodují, že recept na rychlé zlepšení neexistuje. „Ten stav je zhruba stejný. Některý rok je to horší, některý rok zase lepší, ale to je dáno spíše počasím,“ vysvětluje Petr Jančík z Katedry ochrany životního prostředí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Idylické podzimní počasí beze smogu vydrží podle meteorologů do konce tohoto týdne. Smogovou situaci lze letos na Ostravsku čekat nejdříve na přelomu října a listopadu.