Věčné čekání na první pogrom

A pak že je situace na Šluknovsku katastrofální. Díky cvičené policii zatím žádné pogromy, jsme přece kulturní lidé. I místo známého „Cikáni do plynu“, které všichni odsoudí jako nepřípustné nacistické burcování, se křičelo „Cikáni do práce“, s čímž přece každý „slušný člověk“ musí souhlasit. Práce je základem socializačního řetězce, tvrdili politici ve všech režimech, ať už se mu říkalo kapitalistický, nebo socialistický. „Naučte Cikány pracovat, a bude pokoj,“ říkalo se za komunistů. A totéž znělo za Hitlera, za Tisa.

Kdo pracuje, nedělá lumpárny 

Právě pohnuté historické souvislosti jsou etickou brzdou všech jednoduchých a rychlých řešení. Platí to i o práci. Kdo nabídne lidem z ghetta práci v regionu, kde práce obecně není? A kdo zaměstná nevzdělané lidi, kteří třeba nikdy nepracovali? Nota bene Romy?

S „pracovní terapií“ sociálních problémů je to vždy složité. Všichni sice intuitivně vědí, že právě tohle pomůže, protože kdo pracuje, nemá čas na lumpárny. Ale jen málokde jsou obec či stát schopny vymyslet způsob, jak přesvědčit lidi, aby pracovat mohli a chtěli. Ještě obtížnější je to v romských komunitách, které mají k práci kulturně úplně jiný vztah než většinová společnost. Zejména pak v prostředí ghetta, propojeného lichvou a drogami, kde jeden utvrzuje druhého v tom, že je oběť systému bílých a nemá jinou možnost obrany než porážet gádža víceméně viditelným okrádáním.

Mezi ekonomicky aktivními Romy je podle statistik jen dvacet šest procent těch, kteří mají stálou práci. Ostatní byli bez práce alespoň jednou, třicet pět procent těchto lidí přišlo o práci více než dvakrát. A naprostá většina z nich je koncentrována v místech, kterým se eufemisticky přezdívá vyloučené lokality. Opravdu se v této zemi někdo dlouhodobě snaží naplnit heslo, které křičeli demonstranti ve Šluknovském výběžku?

Podle obecné pravdy „slušného českého člověka“ je nezaměstnanost Romů způsobená tím, že nechtějí pracovat. Mnoho studií ale dokazuje, že i ti, co chtějí, práci prostě neseženou, buď proto, že mají nulové vzdělání, anebo proto, že jim ji nikdo kvůli příslušnosti k romskému etniku nechce dát. Kolik z těch, kteří křičeli, že Romové mají pracovat, by se okamžitě nezeptalo: „A vy byste Roma zaměstnal?“ 

Peníze pro Romy volby nevyhrají

Minimálně deset let se tvrdí, že víme, jak z tohoto začarovaného kruhu nezaměstnanosti ven: uměle nesestěhovávat a pak vzdělání, vzdělání a práce, kterou nevzdělaným Romům v problémových oblastech dají buď obce, nebo romští podnikatelé. Minimálně stejně dlouho ale děláme vše pro to, aby se tak nedělo. Ghett přibývá.

Sociálně znevýhodněné děti upadly na ministerstvu školství v nemilost, minimálně nikdo vážně nerozvíjí koncept jejich integrace do běžných tříd, o finančních investicích ani nemluvě. S etnicky podbarvenými bariérami na pracovním trhu nikdo systematicky nebojuje, motivace k práci ani počet pracovních míst neroste. A co naopak jde? Vznikne-li krize, umíme do problémových oblastí rychle poslat policisty a politici zase umí slíbit, že peníze na bezpečnostní opatření proti nepřizpůsobivým určitě budou…

Rozumné soužití menšiny s většinou – i to je nakonec práce. Jenže v Česku se do ní nikomu moc nechce, zejména proto, že je politicky nevděčná. Na slibu, že do lepšího soužití Romů a jiných sociálně znevýhodněných lidí většinou stát investuje desítky miliard korun z výběru daní, těžko někdo vyhraje volby. Slib růstu osobního spotřebního blahobytu má bohužel přednost před sociální soudržností. A tak raději dál konzumně porosteme a u plného stolu budeme čekat na první skutečný pogrom…

(texty z blogu Petra Fischera publikuje pravidelně deník HN)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...