Už si konečně řekněme, co je sport!

Je to doopravdy zábavné, jak někteří sportovní funkcionáři s koženými obličeji pořád prohlašují: "Netahejte politiku do sportu!" Při tom jsou jí sami plni až k úrovni tlustého střeva. Zvlášť v souvislosti s olympijskými hrami v Pekingu se tato upozornění blíží hranici idiotismu. Každý tvor, jehož úroveň IQ se pohybuje na hladině vnímání poskakující a běhající veverky, přece ví, že sport je politikou prosycený. Politika totiž je prodchnuta kšeftem a ten politikou. Učebnice základů logiky říká, že je-li A závislé na B a B je podmíněno C, potom má A vazbu na C. Chce někdo říci, že politika není modelována obchodem a samozřejmě, že to neplatí i obráceně? A že sport nevisí na kšeftu a naopak? Vzájemné vazby jsou zřetelné a všechna ostatní tvrzení jsou více méně zábavná.

Navíc divadlo, které při každé významné události sehrávají hoši od fyskultury, není nic víc, než velká šmíra. Koukněme se: komedie kolem čínské internetové cenzury. V rolích klaunů Číňané i Mezinárodní olympijský výbor. Však ony na všechno obě ty party nějak vyzrají! Další příklad: některé čínské sportovkyně jsou prý mladší, než udávají jejich data. Ale způsobilost těch děvčátek nakonec zaručí tamní administrativa. Podle všech úředních dokumentů jsou tak dospělé, jak mají být. Věru, námět pro Gogola! O tom, co se dá udělat s osobními papíry, vypráví kdejaký béčkový gangsterský film. A jak s nimi dokáže zacvičit administrativa Říše středu, historicky schopná klouzat v jakýchkoliv tajemstvích a tricích?

Některé ruské atletky udělaly nějakou závažnou chybu. Nejspíš nedodržely štábní bobulovou kulturu. Teď je z toho dopingový skandál. Možná se ještě nějakých dočkáme. Svátek ušlechtilého sportu přece začíná až za týden. A pořadatelé bulí, že korejský kameraman zveřejnil tajný nácvik bombastického zahájení OH. Kdyby nějaký pátrač dokázal proniknout až k pozadí toho, proč hry získala zrovna Čína, co všechno to lidi té země stálo vybudování sportovišť a příprava komedie kolem, co provází nominace některých států, jaká chemie prolézá střevy a žilami olympijských bojovníků, kolik a jaké prachy pomohly tomuhle a zahlušily tamtoho, to bychom možná nebrečeli, ale jenom se smáli.

Sport není nic jiného než všechno ostatní, v čem žijeme. Ať se páni Jiráskové ze všech možných olympijských výborů tváří, jak chtějí, a ať říkají, co chtějí. Nechť si lidé kolem sportu nehrají na něco ušlechtilejšího, než je zbývající společnost: například politici, kšeftmani nebo hulváti z pokleslých hospod. Ať již nepoužívají to žvanivé: „Nepleťte nám vaše všelijaké svinstvo do našeho ctnostného sportu!“ Už by se konečně sportovní svět měl přestat tvářit, že olympijský oheň něco čistí. Pak přijmeme my, muž a žena z ulice, celý ten sportovní tyátr mnohem tolerantněji. Jenom ať se na nás, proboha, sportovci a jejich oprašovači a zneužívači nevytahují, že oni jsou nějací jiní, lepší!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...