Sláva vítězům, čest poraženým!

Po skončení utkání bývalo zvykem hezky připomenout, že vítězům patří sláva, poraženým potom čest. Předpokládá to ovšem dobrý boj. V takovém triumfátorům patří kromě slávy i část cti, protože bojovali správně a zvítězili jenom proto, že byli lepší. A přemožení si mimo úcty odnášejí i odlesk oslavnosti,  protože přece není špatné být druhý po správném střetnutí.

Zkušení sportovní fanoušci ovšem vědí, že takhle to mnohokrát neplatí. Přemožitelé někdy získávají slávu bezectně. A zdolaní neumějí rovně prohrávat.

Politiku někdy srovnávají se sportem. V pátek a v sobotu jsme tedy, my fanoušci, viděli vskutku podařený mač. Na hřišti se faulovalo, žalovalo, simulovalo. Pravidla ztratila cenu. Mluvit o cti, musel by se chechtat i Pepek Vyskoč. A nakonec ani sláva nebyla, protože nikdo nezvítězil. Dle sčítání fakticky. A morálně? To už vůbec. Maradonova ruka by patřila na Hradčanech ke skromnějším součástem mravní výbavy aktérů prezidentské volby.

Demokracie je politicky složitá záležitost. A všelijaké triky, domluvy, sliby hor i s horáky k ní patří. Ovšem politika by měla být činností, která vytváří servis k normálním činnostem běžného lidského života. Při prezidentské volbě bylo zřetelné, že mnoha jejím aktérům (a to ze všech partají) o něco takového vůbec nejde. Jestliže - parafrázujeme-li výrok Tomáše Garrigue Masaryka - věci by měly fungovat na základě ideálů, z nichž byly zrozeny, odhalilo se politikaření mnohých velmi potupně. Ideál, z nichž se jejich politická aktivita rodí, je založen na sobeckém prospěchu, jemuž obětují všechno.

Nakonec v televizním přenosu zazněla závěrečná slova představitelů našich největších stran. Mirek Topolánek všechen ten „švajneraj“ svedl na Českou televizi. Nejspíš se domnívá, že tzv. veřejná služba by měla být posluhováním zájmům ODS obecně a jeho zvlášť. Jiří Paroubek naznačil, že se ze vší té špíny, na níž se vehementně se svou stranou podílel, dělá příliš velká záležitost, a upozornil, že v Itálii to taky není žádný med. Mohli bychom dodat, že v Maďarsku je to ještě horší. Tam někdo házel na domy zákonodárců zápalné láhve. To Češi, Moravané a Slezané jsou naštěstí holubičí povahy! A budou jenom chvíli nadávat… Při tom jsme to my, občané-voliči, kdo zaslouží čest i slávu. Protože po takových opakovaných zkušenostech s chováním těch, které volíme, jít znovu k urnám, to vyžaduje člověka velmi pevně ukotveného ve víře v demokracii.

J. F. Kennedy kdysi vytvořil jakýsi voličský axiom: „Neptej se, co může Amerika udělat pro tebe, ale co ty můžeš udělat pro Ameriku!“ Při pohledu na výkon našich zvolenců při prezidentské volbě napadá člověka všelicos, čím by své vlasti prospěl. Kupříkladu jakými slovy by měl z hlediště upozornit značnou část jako hrajících, ale ve skutečnosti jenom faulujících, žalujících a simulujících zastupitelských dam a pánů, kteří už dávno zapomněli pravidla, aby si uvědomili, že on to byl, kdo je nominoval do mužstva, které má v popisu práce sloužit k fungování této země: „Tady je vaše hřiště a tady pro mě hrajte!“ Bohužel si buďme jisti, že oni nás už dávno neposlouchají. Jsou specializováni na svoje hry. Na své vlastní velmi specifické pojetí cti a slávy. Nehrají pro fanoušky. Jen a jen na sebe.

  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7627.jpg
  • Poslanci ČSSD Michal Hašek a Jiří Paroubek, Kateřina Jacques ze SZ a Pavel Severa z KDU-ČSL na společné schůzi obou komor parlamentu, která se koná ve Španělském sále Pražského hradu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7607.jpg
  • Ve Španělském sále Pražského hradu se koná společná schůze obou komor parlamentu. Zákonodárci by měli zvolit nového českého prezidenta. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/76/7588.jpg
  • Hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník (vpravo) autor: Ladislav Doležal, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/77/7668.jpg
  • Senátoři hlasují ve třetím kole první prezidentské volby autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/78/7721.jpg
  • autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/14/1328.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nikdy jsme nebyli blíž příměří, míní Vondráček. Podle Sokola u Rusů vůle není

Předseda zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda výboru pro evropské záležitosti Petr Sokol (ODS) debatovali v Událostech, komentářích o jednáních o míru na Ukrajině. Podle Vondráčka Rusko vyjednává z pozice síly a svých maximálních požadavků. Sokol poznamenal, že Rusko může zastavit válečné operace kdykoli, kdyby chtělo. Oba diskutující také vyjádřili svůj názor na Visegrádskou skupinu (V4). Moderovala Barbora Kroužková.
4. 12. 2025

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023
Načítání...