Proč se umění nepotřebuje prodávat

Na začátku 90. let se do českého veřejného prostoru dostala podivná a později velmi vlivná představa, že umění si na sebe musí vydělat. Umělec, který se neumí prodat, nemá právo na takové označení, protože umění je právě tak marketing jako tvorba, což platilo vždy a všude. Koneckonců umění je přece zboží.

Praskliny filmového obrazu
Je-li umění zboží – což se v čase všeobecného ekonomismu a nadvlády směny nad užitkem nedá úplně popřít – je to vždy zboží zvláštní. Ukazuje totiž něco, co jindy není vidět, a právě proto, že vynáší na světlo neviděné (nepocítitelné), si ho lidé cení, nakonec i finančně.

Staří mistři byli placeni za kvalitu nápodoby. Dokonalé napodobování, mimésis, se stalo principem umění. Rafaelova či Michelangelova díla byla považována za konkurenci přírody, která – jak se píše na Rafaelově náhrobku – začala mít strach, že kvůli dokonalému umělcovu dílu ona sama zemře.

Mimetická podstata umění se mezitím vyčerpala, dokonalost má své meze, prostě se k ní dojde a už není co dodat, co objevovat, co překonávat.

Také v malířství se od jisté doby cení spíše objevné „maličkosti“. Hra světla a tmy, chiaroscuro (Caravaggio, Rembrandt), pohyb a emoční napětí v obraze (Van Gogh), vztah barvy a plochy (Kandinsky, Bacon); ještě později posuny v kontextech, vzájemné konflikty souvislostí v dějinách umění i v různých dalších vrstvách společnosti. Což zůstalo i umění současnému.

Princip uměleckého dění je ale stále stejný: hledat skrze různá média něco, co ovlivňuje, ba ovládá naše životy, jen to „něco“ většinou nejsme schopni pojmově uchopit.

Příkladem za všechny – protože je na něm dobře vidět, o co v umění jde, i to, proč je obecně podceňováno – budiž jedna instalace z probíhající výstavy Jiřího Černického ve Špálovce. Autor neudělal zdánlivě nic převratného. Promítá na zeď smyčku starých záběrů, zachycujících jeho nedávno zemřelého otce v dětském věku. Nostalgii vzpomínky narušují (nebo umocňují, jak kdo chce) temné šmouhy, škrábance a praskliny starého filmového materiálu. Černický je animuje, takže během projekce zůstávají na promítací zdi a kumulují se s tím, jak v projektoru běží jedno okénko za druhým. Filmový obraz se postupně zatemňuje, a malý chlapec (umělcův otec), hrající pro kameru (drží ji umělcův děda) svou dětskou etudu, postupně mizí pod pokrývkou černi.

Řád nabídky a poptávky
Emocionálně vypjatá projekce, ale proč vlastně zajímavá? Co nového tu umělec, který – jak se zdá na první pohled – nenabízí víc než exhibicionistickou soukromou emoci, objevuje?

Proč je toto „zboží“ tak cenné, že by si zasloužilo třeba i ochranu veřejných peněz, přinejmenším velký veřejný zájem? A můžeme takové instalaci říkat umění, když tvůrce pouze využil známý iluzivní princip filmového média – jen ho poněkud posunul a spolu s tradičním odplýváním okének provedl i jejich výběrovou kumulaci na místě?

Z umění drobného posunu, jež by možná jindy nestálo za řeč, vytvořil Černický mimořádnou událost. Zobrazil (přesněji nechal vystoupit) něco tak nehmatného a neuchopitelného, jako je čas. Jistě, je to jen „drobný“ mechanický trik, ale umožňuje dotknout se kategorie, o níž všichni dokážeme hovořit, ale nikdo z nás neví, „co to je“. Černický nepotřebuje pojem času, neuchopuje ho, aby ho mohl popsat a rozebrat ze všech stran a aspektů; a přesto všechny tyto aspekty jeho instalace zahrnuje, čas tu prostě je, vystupuje jako hmatatelný černý závoj na projekční zdi.

Intenzivní smyslové setkání s časem mimo obvyklé každodenní souvislosti bylo tím, proč stálo za to jít do galerie. Umění se pozná podle toho, že se obhajuje samo. Potom už nepotřebuje nikomu vysvětlovat, že nemá nic společného s cenovým řádem nabídky a poptávky…

(texty z blogu Petra Fischera publikuje pravidelně deník HN)

  • Rembrandt autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/726/72596.jpg
  • Galerie Václava Špály autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1875/187406.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...