Když změnu, tak k lepšímu

Změna, změna - to slovo se teď velmi často ozývá ze Spojených států amerických i od nás, zejména v souvislosti s prezidentskými volbami. Jistý rozdíl však v tom je - v Americe slibují změnu všichni nadějní kandidáti, u nás si toto heslo zvolil spíše homo novus naší politiky.

Bylo by proto možná vhodné, abychom se právě nyní nad obsahem slova „změna“ trochu zamysleli. Nejdříve tedy k té Americe: Pan Obama vidí změnu především v tom, že v jeho osobě by poprvé v čele Bílého domu stanul někdo s jinou barvou pleti, než mělo všech dosavadních 43 prezidentů. Paní Clintonová zase vidí změnu v tom, že by na onom místě byla první ženou. Samozřejmě, že obě ty změny oslovují hlavně ne příliš politické diváky barevné televize, ale neříkají mnoho o skutečné změně dosavadní americké politiky. O tom mnohem více napovídá, že s paní Clintonovou by se do Bílého domu vrátil i její manžel, o jehož politickém zaměření už něco víme. A dokonce i republikánský favorit McCain slibuje oproti politice dnešního prezidenta větší změnu než pouhé vizuální efekty typické pro oba protagonisty demokratů.

Zůstaneme-li ještě chvíli u Ameriky a přesuneme-li se ze současnosti do historie, pak nemůžeme pominout dvoje tamější prezidentské volby, kdy slovo „změna“ hodně poletovalo éterem - tenkrát ještě převážně rozhlasovým. Šlo však spíše o negativní význam v tom smyslu, že v dané chvíli není změna žádoucí, což se převádělo na metaforu, že za boje není radno přepřahat koně. Ano, stalo se to v roce 1940 a 1944, kdy bylo porušeno do té doby zlaté pravidlo, že tentýž prezident nemá být zvolen více než dvakrát. Franklin Delano Roosevelt, který si získal srdce Američanů i ostatního světa úspěchem svého hospodářského Nového údělu, měl v roce 1940 za sebou už dvě prezidentská období a Spojené státy ještě nebyly ve válce. I když se dnes přiznává, že porážku nejen svoji, ale i Hitlerova Německa nepřímo způsobili Japonci svým zběsilým útokem na Pearl Harbour v prosinci a že Roosevelt sám by asi Kongres o vstupu do války nepřesvědčil, není sporu o tom, že tento prezident ve svém druhém období jednoznačně stál proti nacismu a jeho třetímu funkčnímu období můžeme vděčit za to, že ač napaden Japonci, dal přednost evropským záležitostem a americkou silou pomohl vyřídit nacistické zlo, aniž už se pak dočkal drastické porážky Japonska atomovými zbraněmi. Rooseveltovo třetí období však vypršelo nedlouho před jeho smrtí a v listopadu 1944 se situace z doby před čtyřmi lety opakovala. Příměr o nevhodnosti přepřahání v boji zněl tentokrát ještě naléhavěji a zapomnělo se, že toto trvání na nezměně bylo v rozporu se změnami, které nastaly v samotném Rooseveltovi. Nedlouho po jeho čtvrtém zvolení přišla konference na Jaltě a fyzické změny na Rooseveltovi byly patrné na každé fotografii z tohoto setkání Velké trojky, které rozhodlo o rozdělení mocenských sfér v Evropě na dlouhá příští desetiletí, což pro polovinu tohoto kontinentu znamenalo uvržení do říše zla, jak to později nazval jeden z Rooseveltových následníků. Dnes není sporu o tom, že fyzický handicap slavného amerického prezidenta oslaboval tehdy i jeho vůli a způsobil jeho přílišnou povolnost Stalinovým imperialistickým snahám.

Zahledíme-li se do naší vlastní moderní historie, nutně nám vytane podobně nevhodné lpění na kontinuitě prezidentství Tomáše Garrigua Masaryka, jemuž ústava první republiky umožňovala až doživotní zastávání tohoto úřadu. V roce 1927 to bylo v pořádku, ale další opakování Masarykovy volby o sedm let později v roce 1934 se nám dnes jeví jako neprozíravé, neboť mrtvicí těžce postižený prezident se v tomto těžkém zdravotním stavu musel dopouštět i závažných chyb, z nichž nejzávažnější bylo nedocenění hrozícího nacistického nebezpečí a příliš tolerantní přístup k vůdci sudetských Němců Konrádu Henleinovi.

Lpění na prezidentské kontinuitě Edvarda Beneše a nechuť k jakékoliv změně při několika peripetiích jeho abdikací a voleb - nevoleb je samostatnou kapitolou našich moderních dějin. Spokojme se tedy s konstatováním, že věci v politice bývají vždy mnohem složitější, než aby se daly vystihnout jediným slovem bez přesného určení jeho obsahu, platného pro danou chvíli. Přesto při pohledu na naši současnou politickou scénu si troufám tvrdit, že změnu jejího stylu potřebujeme jako sůl. Ostudné okolnosti spojené s nynější volbou prezidenta nás aspoň k takovému očekávání změny plně opravňují.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas 6.

  • Franklin Delano Roosevelt a Winston Churchill zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/47/4614.jpg
  • Zakladatel a první prezident Československa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/2/180.jpg
  • ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/69/6823.jpg
  • Ilustrační foto autor: Markéta Sandanusová, zdroj: Čt24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/65/6423.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...