Jsme národ fízlů?

Nejspíš všechny národy mají svoje mýty. Ty mnohdy souvisejí s charakteristickými rysy, které o sobě každé společenství sděluje ostatním. Zpravidla jsou to poselství o tom, jak je každý ten lid nějakým způsobem dobrý či správný. Většinou se tomu ostatní, zejména sousedé, smějí, protože mají s těmi dobrotisky zpoza hranic historické zkušenosti, ale oni sami zase chválí svoje peří.

Zdá se mi, že ne tak my. Sice z diskusí o jiných, obývajících místa za našimi humny, to vypadá, že nikdo nestojí za nic, ale ve chvíli kdy začneme hodnotit sami sebe a své skutky, upadáme do jakéhosi zběsilého sebemrskačství, nenechávajíce na sobě nit suchou. Zejména v moderní době vytváříme sami o sobě mýty, které o nás nevypovídají nic pěkného. Jsme národ Švejků, flákačů, zlodějů, zbabělců a lecčehos dalšího dosti nepříjemného, začasté i hnusného. Ponechejme stranou, že hlasatelé těchto pravd zpravidla mluví o všech svých spoluobčanech, jakoby ti druzí byli nositeli nedobrých rysů a sami sebe z toho nenápadně vyviňují. Součástí tvorby těchto „zaručených všenárodních vlastností“ je také glajchšaltování těch, kteří činili prokazatelně jinak, než pomlouvaní Češi. Na to stačí jednoduchá formulka: „Kdo ví, jak to bylo…“, případně doplněná ještě o: „Ono se leccos neřekne a utají, znáte to!“

Jednou ze všeobecně rozšířených kritik národních atributů je tvrzení, že jsme za okupace nacisty byli největšímu udavači v Evropě. Zpravidla se to opírá o informaci, že to říkal nějaký gestapák. Někteří národozpytci k tomu přidávají, že i tomu nacistovi se to tak hnusilo, že někdy ta udání vyhazoval. Pěkná je také věta, že „sami Němci to říkali“. Historická pravda je ovšem taková, že sotva kdy se někomu podaří změřit počet udavačů toho kterého národa. Proti tvrzení o Češích coby národu práskačů svědčí některé empirické zkušenosti, kupříkladu ta, že nadporučík Alfréd Bartoš, velitel skupiny Silver A, se po svém výsadku pohyboval po Pardubicích, kde prožil mládí a potom jako důstojník sloužil, prakticky půl roku, aniž by ho někdo udal. A sotva lze tvrdit, že ho mnozí nepoznali… Takových příkladů by se dalo sypat z rukávu přehršle. Spíše se tedy zdá, že kromě vyslovených konfidentů se zde nijak masově neudávalo. Byť na druhé straně zase tvrdit, že si leckdo nevyřizoval skrze okupanty účty, bylo by také poněkud zpozdilé. Ale rozšířené mínění o hromadném protektorátním aktivním českém udávání je nejspíše mýtem, který jsme vytvořili sami o sobě.

Ovšem zdá se, že jsme v současnosti tento mýtus začali usilovně proměňovat ve skutečnost. Alespoň ve zdejším politickém prostředí. Nahrát si kolegovy řeči a hned je zatepla mediálně napráskat stalo se módou sezóny. Nechtěl bych sem zařazovat nahrávky, prokazující snahy o korupční jednání. Ty jsou v naprostém pořádku, neboť mají zabránit zločincům, aby pokračovali ve svých hanebnostech. Nahrávat si ale, co řekl ten o tamtom, a potom to jít udat spřátelenému novináři, aby on to nabonzoval dál, mi připadá poněkud pokleslé. Ba i pokračování příběhu, totiž žurnalistické další práskání těchto nahrávek veřejnosti, se mi nezdá v některých případech tak docela košer. I když znám všechny ty floskulky o „hlídacích psech demokracie“ a „právu veřejnosti znát pravdu o svých politicích“. Taky vím, že o náklad a sledovanost médií se bojuje zuby nehty. Ale stejně…

Zda-li se náš tolik vzývaný „veřejný prostor“ nestává postupně územím prostoupeným všelijakými konfidenty a jejich zařízeními. A jestli se tato činnost nešíří jaksi „shora“. Při tom dostat z někoho všelijaká diskreditující slova je tak snadné. Návod skýtá například literární klasika: „Vopijte se, dejte si zahrát rakouskou hymnu a uvidíte, co začnete mluvit. Vymyslíte si toho tolik na císaře pána, že kdyby to byla polovička pravda, stačilo by to, aby měl ostudu pro celý život.“ Tak pravil Josef Švejk. Tedy přeloženo pro přičinlivého donašeče: „Vopij ho, dej mu zahrát… a uvidíš, co začne mluvit.“ atd. Stačí jenom nahrávat.

A když je to pak zveřejněno, musejí se ostatní politici samozřejmě vyjadřovat a všelijak zachovávat. Mají to v popisu práce, nemohou jen tak mávnout rukou. A lavina se valí. Denunciační informace začíná žít vlastním životem a ovlivňovat vše okolo.

Jakoby někteří lidé chtěli naplnit mýtus o Češích coby udavačích, dát mu konečně tu správnou matérii. Jen tak maně mě napadá při pohledu na velmi nepřesvědčivý, bezezvučný, rozmazaný důkaz ukrajinských tajných služeb o špionáži našich diplomatů: kdyby se obrátili na naši politickou scénu, jistě by tam našli mnohé, kteří by jim přinesli něco docela jinšího, mnohem kvalitnějšího. Začínáme být v tomto oboru machři. I když – nejspíš v tom nejsme v tom současném světě širém tak docela sami. Ono se globálně začíná dost fízlovatět.

  • Odposlouchávací zařízení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1993/199268.jpg
  • Dobrý voják Švejk zdroj: Obecní dům http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/517/51660.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...