Druhá tvář tureckých žen

Mezinárodní den žen se v Turecku slaví každý rok. Nemá žádnou pachuť jako u nás, kde od tohoto původního svátku amerických dělnic dáváme většinou ruce pryč. V Turecku si lidé přejí všechno nejlepší, města pořádají pro ženy koncerty, restaurace a kluby zase nabízejí speciální zvýhodněná menu pro tento večer, která jsou určena výhradně ženám. Mužům vstup zakázán. Turecko, to nejsou jen ženy ušlápnuté, jak si možná mnoho lidí představuje. Nejsou to jen oběti domácího násilí, jak si někteří možná mylně vyložili po mém minulém příspěvku. Těm, které mají odvahu a možnost bojovat za ženská práva v Turecku, posloužil Mezinárodní den žen jako příležitost k demonstracím.

Stovky žen byly v úterý v ulicích největších měst, ale skupinky dalších se sešly i v odlehlejších provinciích. Všechny s jediným cílem. Ukázat dalším stovkám žen a světu, že nechtějí sedět doma v koutě, ale chtějí se aktivně podílet na chodu jejich země. Televizní kamery a objektivy fotografů zachytily transparenty, kde stála například tato hesla: „Protestujeme proti násilí, obtěžování a znásilňování“, „Polovinu světa tvoří ženy“ nebo „Nechceme, aby manželství bylo naším hrobem“. Hesla, která se nám zdají možná přehnaná, ale určitě i mezi Češkami je mnoho žen, které by těmto demonstrujícím Turkyním daly za pravdu.

Podobné protesty žen v Turecku nejsou příliš obvyklé a časté, a veřejnost překvapily svou velikostí. Vypadá to, že tlak na politiky v oblasti ženské otázky roste. Zřejmě už mají Turkyně dost tragických zpráv a konzervativního přístupu v zemi. V Turecku se blíží parlamentní volby, už v červnu budou lidé rozhodovat o nové vládě a turecké političky nechtějí zůstat pozadu. Průzkumy zatím předpovídají vítězství dosavadní vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje, pro niž by to bylo už třetí volební období u moci. Právě s politikou této strany ženy často spojují úpadek svého postavení. Turecká vládní strana (AKP) je spojována s tzv. politickým islámem a sekulární část veřejnosti si poměrně často stěžuje na její kroky. Protežování mužské pozice, zahrnování islámských myšlenek v procesu tvorby zákonů a především tlak konzervativní části společnosti na ženy. Tedy vysílání takových vzkazů, že žena má své místo v domácnosti u dětí. Turecká vláda sice oficiálně podporuje vzdělávání žen a odstranění jejich diskriminace, body o nepřípustnosti genderové diskriminace má obsahovat i plánovaná nová ústava, v praxi ale vidíme, že snažení politiků moc velké výsledky nepřináší. Turecko zůstává na první pohled maskulinní společností.

Chybou je podle ženských iniciativ a politických hnutí i absence ženského prvku v politice. Předvolební období v Turecku se už pomalu rozbíhá a ženy dávají jasně najevo, že chtějí více poslankyň v parlamentu. V posledních volbách si Turci do parlamentu zvolili 50 žen, celkem je v něm 500 poslanců. Ženám političkám se to zdá málo, a tak vznikají před letošními volbami iniciativy, které vyzývají ženy, aby se nebály a vstoupily do politiky, protože jejich hlas a postoj může v zemi leccos změnit. A na čem by chtěly ženy političky hlavně pracovat? Prioritou pro ně zůstává ochrana žen, které jsou oběťmi domácího násilí, zpřísnění trestů pro viníky a vytvoření fungujícího systému poskytující ženám pomoc. Chtějí celé společnosti ukázat, že ženy mají stejné příležitosti jako muži. Největším úkolem pro turecké aktivistky teď bude přesvědčit o svých názorech nejen turecké ženy, ale především jejich otce, muže a bratry.

  • Turecko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1936/193573.jpg
  • Turecká žena s typickým šátkem autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2068/206781.jpg
  • Muslimky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/262/26158.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nikdy jsme nebyli blíž příměří, míní Vondráček. Podle Sokola u Rusů vůle není

Předseda zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda výboru pro evropské záležitosti Petr Sokol (ODS) debatovali v Událostech, komentářích o jednáních o míru na Ukrajině. Podle Vondráčka Rusko vyjednává z pozice síly a svých maximálních požadavků. Sokol poznamenal, že Rusko může zastavit válečné operace kdykoli, kdyby chtělo. Oba diskutující také vyjádřili svůj názor na Visegrádskou skupinu (V4). Moderovala Barbora Kroužková.
před 22 hhodinami

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023
Načítání...