Čínská korupce úspěšně bují dál

Zatočíme s korupcí! Všichni viníci budou potrestáni bez ohledu na postavení nebo funkci, kterou vykonávají. Takováto a mnohá další prohlášení vydával v uplynulých týdnech a měsících úřad nového čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i vládní kabinet premiéra Li Ke-čchianga. Oba představitelé poslední generace vůdců Čínské lidové republiky také dávali najevo, že si uvědomují, jak se korupční mor rozlézá doslova po celé zemi. Nejvyšší představitelé komunistické strany varovali, že právě korupce nejvíce ohrožuje její vládnoucí postavení.

Čtyři měsíce po nástupu Si Ťin-pchinga  a Li Ke-čchianga na vrchol čínské moci ale vše zůstává při starém. A potvrzuje to i zadržení známého aktivisty Sü Č'-junga, který vedl kampaň za zveřejnění majetků vládních i stranických úředníků. Místo toho ale dostal nejen, jak se říká přes prsty, když byl nejprve více než tři měsíce neoprávněně držen v domácím vězení, ale nakonec skončil v poutech v cele. A s obviněním na krku, že prý je „podezřelý ze svolávání davu k rušení pořádku na veřejném prostranství“. Obviněním na první pohled nesmyslným až směšným, ovšem více než varovným. 

Totalitní moc se totiž opět naplno projevila a zároveň vztyčila varovný prst s tím, že jen vládnoucí komunisté smějí mluvit o korupci a nikdo jiný. Bez ohledu na to, že lidi jen klamou. Ostatně Sü Č'-jung je toho zářným a do nebe volajícím příkladem. Jak vůbec mohl zmíněný trestný čin spáchat, když byl pod neustálým policejním dohledem? 

Zatčením jednoho z nejznámějších čínských aktivistů zabývajících se dodržováním lidských práv ale celá kampaň represivních složek nekončí, naopak. V poslední době je totiž Sü Č'-jung v pořadí už sedmnáctým stíhaným aktivistou z hnutí Kung-meng, které mimo jiné bojuje proti zneužívání moci a korupci a požaduje zveřejňování majetku mocných. 

Kung-meng (Open Constitution Iniciativ - OCI) je seskupení akademiků, právníků snažících se prosadit vládu a dodržování práva. V Čínské lidové republice prakticky don quijotský boj s větrnými mlýny. Však také krátce po vzniku této organizace v roce 2003, kdy u jejího zrodu stál právě i Sü Č'-jung, cenzoři zablokovali její internetové stránky. A v roce 2009 OCI dostala i pokutu ve výši v přepočtu zhruba pěti milionů korun. 

Naděje na změnu přišla v okamžiku výměny stráží na postu generálního tajemníka Komunistické strany Číny i prezidenta. Sám prezident navíc de facto vyzýval whiste-blowery, aby pomáhali v boji proti korupci. Dnes jsou ovšem postupně zatýkáni po celé Číně a v příštích hodinách stanou další tři z nich před soudem v provincii Ťiang-si. Vězení však nemusí být pro lidskoprávní aktivisty v ČLR tím nejhorším trestem. 

Sedmačtyřicetiletý Li Ťien-sin totiž skončil po útoku neznámých mužů slepý poté, co mu nastříkali kyselinu do očí, a také bez prstů, které mu uřízli. Důvod? Na internetu zveřejňoval fotografie luxusních aut komunistických pohlavárů. Policie sice slíbila, že útočníky dopadne, nikdo tomu ovšem nevěří. Mafie na lokální úrovni tvoří často soudruzi, policisté i sami mafiáni všichni společně. Sám jsem se o tom při natáčení reportáží o tzv. rakovinových vesnicích přesvědčil v Číně na vlastní oči. A vyvázl bez úhony doslova jako zázrakem, také díky rychlým nohám.

Vlna zatýkání a soudních přelíčení s aktivisty v Číně navíc vrcholí v době, kdy svět pozorně sledoval proces s ruským blogerem a opozičním aktivistou Alexejem Navalným, který byl odsouzen za údajnou zpronevěru a krádež při prodeji deseti tisíc krychlových metrů dříví v roce 2009. I v tomto případě jde o absurdní verdikt, západní média se mu ale věnují mnohem více, než osudu aktivistů v Číně. Proč je tomu tak, to je ovšem na další samostatnou úvahu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...