Zpravodajka CNN Sweeneyová uvádí z Prahy „Podzim změny“

Praha – Do Prahy zavítala moderátorka a zpravodajka CNN Fionnuala Sweeneyová, aby informovala o dvacátém výročí listopadových událostí 1989. Dokument Podzim změny: Sametová revoluce věnovaný událostem v Československu americká zpravodajská stanice odvysílá v úterý od 14:30 SEČ. Moderátorku pořadu nejvíce zajímají názory samotných českých občanů, co pociťovali před dvaceti lety a co si myslí dnes. Ve svém pořadu neopomine zmínit ani roli Václava Havla či otázku, zda by se měli komunisté za své činy zodpovídat.

V půlhodinovém dokumentu se Sweeneyová chce zaměřit mimo jiné na názory týkající se role StB. „Mám pocit, že mnoho mladých lidí si dnes vůbec neuvědomuje, jaké místo za čtyřicet let komunismu ve společnosti zaujímala tajná policie, jaká je zodpovědnost komunismu, má-li být nějaká odveta a samozřejmě jaká je role Václava Havla,“ uvedla Sweeneyová.

Zpravodajka CNN vidí i určité rozdíly mezi smýšlením občanů různých států střední Evropy. „V Polsku lidé slaví velmi silně, ale přesto je tam výrazný pocit hlavně u starší generace, že zůstali pozadu, jako by je dějiny pominuly. To se mnohdy projeví ve výsledcích voleb… Myslím si, že tady vzniká otázka, jak se Česká republika dokáže smířit s minulostí, do jaké míry je nutné veřejně přiznat, co vše proběhlo, co znamenalo být občanem socialistického Československa, být součástí státního aparátu,“ míní Sweeneyová.

Interview ČT24

CNN pořady z cyklu Podzim změny vysílá na programu World One celý týden a Finnuala Sweeneyová je uvede z Prahy. Premiérový díl se vysílá již v pondělí. Kampaň mohou sledovat diváci napříč Evropou, Středním východem, v Africe nebo v Pacifiku.

Diváci znají Fionnualu Sweeneyovou jako průvodkyni pořadem World News Europe, který se vysílá z Londýna. Jako korespondentka CNN obrazila rodačka ze severoirského Belfastu téměř celou Evropu. V roce 2004 navštívila i Českou republiku, kde natáčela reportáž do speciálu o rozšiřování Evropské unie. Kariéru moderátorky odstartovala už na konci 80. let v Severním Irsku. Působila i na Blízkém východě.

  • Fionnuala Sweeneyová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1241/124088.jpg
  • Program pořadu Podzim změny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1241/124087.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události úterý 23. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 23. června 2026.
23. 6. 2026

ČT a ČRo hrají jedinečnou roli, říká šéf Evropské vysílací unie

Generální ředitel Evropské vysílací unie (EBU) Noel Curran v rozhovoru pro Události, komentáře uvedl, že veřejnoprávní média v tuzemsku mají jedinečnou roli a jejich nezávislost je klíčová. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se na schůzce snažil vysvětlit, že pokud chce vláda změnit jejich financování, pak musí zajistit pojistky udržitelnosti. EBU a mezinárodní organizace ve společném prohlášení vyjadřují vážné znepokojení nad záměrem českého kabinetu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a nahradit je přímým financováním ze státního rozpočtu. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
22. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

V České televizi a Českém rozhlase se stávkovalo kvůli financování

V České televizi (ČT) a Českém rozhlase (ČRo) proběhla v pondělí výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost. Stávka se projevila po celý den ve vysílání všech stanic s výjimkou dětských kanálů Déčko a Radio Junior.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026

Vláda se staví kladně k poslanecké novele omezující okruh plátců ČT a ČRo

Ačkoli vláda plánuje zrušit poplatky za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) úplně, vydala v pondělí kladné stanovisko k poslaneckému návrhu na rozšíření okruhu lidí a firem osvobozených od jejich placení. O postoji informovala na webu Úřadu vlády. Převést financování ČT a ČRo pod státní rozpočet chce kabinet od Nového roku.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026
Načítání...