Vysílací rada udělila Stocku milionovou pokutu za reklamu na fernet

Praha - Společnost Stock Plzeň Božkov dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dvě pokuty po půl milionu korun za její reklamní televizní spoty propagující Fernet 8000. Česká televize dostala pokutu čtvrt milionu za údajnou nevyváženost a neobjektivitu v pořadu Ta naše povaha česká týkající se používání komunistických symbolů.

Stock Plzeň porušil podle rady paragraf zákona o reklamě, který říká, že reklama na alkoholické nápoje nesmí být „zaměřena na osoby mladší 18 let, zejména nesmí tyto osoby ani osoby, které jako mladší 18 let vyhlížejí, zobrazovat při spotřebě alkoholických nápojů nebo nesmí využívat prvky, prostředky nebo akce, které osoby mladší 18 let oslovují“.

Podle rady se tak stalo ve dvou verzích reklamy na takzvaný „bílý“ fernet, které byly premiérově odvysílány na Nově a Primě letos 8. března. „Ve spotu vystupují lidé, kteří evidentně vypadají, že jim není 18,“ řekl předseda rady Václav Žák.

Stock zatím žádný verdikt rady nedostal, ani nebyl o pokutě informován. Po jeho obdržení se teprve firma dohodne s právníky, jak dále postupovat. „Ve spotu vystupují herci, kterým je všem 27 a více let. To je dostatečné stanovisko firmy,“ řekl ředitel Martin Petrášek. Ten považuje za nešvar fakt, že instituce jako jsou různé rady publikují svá rozhodnutí dříve, než o tom informují dotčenou firmu.

Stock měl už problémy dříve

Stock už se s podobným problémem letos jednou potýkal. Rada pro reklamu ho koncem dubna, po stížnosti fyzické osoby, nařkla, že televizní spot na Fernet 8000 je neetický. Arbitrážní komise protestu firmy nevyhověla. Rada tvrdila, že reklama, v níž herečky pijí nápoj v kombinaci s gumovými medvídky, neodpovídá jejímu etickému kodexu, který stanoví, že lidé vystupující v reklamě jako konzumenti alkoholického nápoje musí mít přes 25 roků a nesmí ani jako osoby mladší 25 let vypadat. Likérka spot stáhla z celoplošného vysílání a znovu ho nenasadila.

Česká televize podle rady porušila zákon, když 20. února odvysílala na ČT2 pořad Ta naše povaha česká s podtitulem Srp, kladivo a „haknkrajc“. ČT údajně v pořadu nedala prostor k vyjádření osobám s opačným názorem na otázku používání komunistické symboliky a legality komunistické strany. „Tím došlo k porušení povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ uvedla rada.