Svobodná Evropa propustila chorvatskou novinářku - ta žaluje ČR ve Štrasburku

Záhřeb - Chorvatská novinářka Snježana Pelivanová, kterou před čtyřmi lety propustila bez udání důvodů rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), zažalovala Českou republiku kvůli národnostní diskriminaci u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem je to, že Česko nedokázalo ochránit její práva a nedokázalo jí zajistit spravedlivý soud, což zaručuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Na svém webu to uvedl chorvatský list Croatian Times. V žalobě Pelivanová uvádí, že dubnové rozhodnutí Ústavního soudu České republiky v její stížnosti znamená pro stovky zahraničních pracovníků rozhlasu právní vakuum.

Pelivanovou rádio propustilo v červnu 2005 bez písemného nebo ústního zdůvodnění. Nebyla ani dopředu varována, že o místo přijde. Rozhlas jí nevyplatil žádné odstupné, protože odmítla výpověď podepsat. Podle Chorvatky je zahraniční personál úmyslně stanicí držen v právním vakuu bez soudní ochrany ve Spojených státech nebo v Česku. Na zaměstnance, kteří nepocházejí z Česka a USA, se prý vztahují jen „pravidla společnosti“, která umožňují ukončení pracovního poměru kdykoli a z jakéhokoli důvodu. To je podle Pelivanové diskriminující vůči cizincům, které na rozdíl od Američanů a Čechů nechrání domácí legislativa.

Novinářka si stěžovala u Ústavního soudu, ten stížnost odmítl

Pelivanová si na způsob, jakým byla z rozhlasové stanice propuštěna, stěžovala také u českého Ústavního soudu. Ten ale její stížnost začátkem dubna odmítl. Právní úpravu použitou v daném případě a umožňující rozvázat pracovní poměr bez udání důvodu totiž neshledal za odporující českému právu. Také nepotvrdil, že by náborové metody RFE/RL porušovaly „dobré mravy“. Podle zjištění soudu Pelivanová s pracovní smlouvou souhlasila a podepsala ji vědomě.

RFE/RL je mezinárodní zpravodajská organizace, která vysílá ve 28 jazycích zprávy a informace do zemí, kde je svobodný tisk oficiálně zakázaný nebo není dostatečně rozvinutý. Má asi 25 milionů posluchačů ve 20 zemích včetně Ruska, Běloruska, Íránu, Iráku a Afghánistánu. Centrálu má stanice v Praze.

Ústavní soud
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události středy 10. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 10. června 2026.
10. 6. 2026Aktualizováno10. 6. 2026

Koalici jde jen o zrušení poplatků, říká Okamura. Podle Talíře chce vláda na ČT a ČRo páku

Vládní koalice v úterý oznámila, že v pondělí bude kabinet projednávat zákon, který ruší televizní a rozhlasové poplatky. Podle předsedy Poslanecké sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury jde koalici čistě právě o zrušení poplatků. „Nic jiného v tom nehledejte. Nic jiného naším záměrem opravdu není,“ zdůraznil. Předseda sněmovního mediálního výboru z opoziční KDU-ČSL František Talíř se ale domnívá, že kabinet chce mít páku, jak na média veřejné služby tlačit.
10. 6. 2026

SOUHRN: Zásadní události úterý 9. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 9. června 2026.
9. 6. 2026Aktualizováno9. 6. 2026

SOUHRN: Zásadní události pondělí 8. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 8. června 2026.
8. 6. 2026
Načítání...