Šéfkou sloučené Slovenské televize a rozhlasu bude Zemková

Bratislava - Sloučenou Slovenskou televizi a Slovenský rozhlas bude řídit bývalá šéfka rozhlasu Miloslava Zemková. Do funkce generální ředitelky Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) ji zvolili poslanci parlamentu. Zemková už novou veřejnoprávní instituci od začátku roku dočasně řídí, ve výběrovém řízení patřila k favoritům.

Sněmovna vybírala z 18 uchazečů. Z dvacítky původně přihlášených zájemců poslanci jednoho už dříve vyřadili, protože neposlal všechny potřebné podklady a další se před hlasováním kandidatury vzdal. Zemkovou se podařilo zvolit na druhý pokus, získala 80 hlasů od 137 přítomných poslanců. Do druhého kola se dostal také ředitel tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník.

Zemková (54) byla v minulosti starostkou bratislavského Starého Města, v médiích pracuje více než deset let. V čele Slovenského rozhlasu stála od roku 2006. Odborníci zásadnější výtky k jejímu působení neměli, veřejnoprávní rádio vykazovalo mírný zisk. Televize byla naopak ve ztrátě, tíží ji také vysoké dluhy. Zemková očekává pomoc od státu při řešení finanční situace RTVS. Ve svém projektu navrhla mimo jiné po skončení letošního mistrovství světa v ledním hokeji, které se uskuteční na Slovensku, pozastavit vysílání sportovního kanálu televize. Upozornila také na její špatné technické vybavení, modernizace si prý v nejbližších letech vyžádá desítky milionů eur.

Nová šéfka rozhlasu a televize připomněla, že v budoucnu bude potřeba vyřešit také otázku sídla instituce, a to vybudováním nového komplexu anebo rozšířením a rekonstrukcí jednoho ze současných areálů. Ve funkci bude mít plat ve výši čtyřnásobku průměrné mzdy, což je v současnosti necelých 3 000 eur (kolem 72 000 Kč). Někteří poslanci vládní koalice chtěli řediteli veřejnoprávní instituce tento týden ještě přidat, jejich návrh však ve sněmovně neprošel.

Sloučení televize a rozhlasu prosadila koalice několik měsíců po svém loňském nástupu do funkce. Tento krok měl zabránit dalšímu zadlužování televize. Opozice záměr kritizovala, podle ní chtěla vláda média pouze ovládnout. Nelíbila se jí ani volba ředitele ve sněmovně, vládní poslanci prý v rozporu se schváleným zákonem umožnili hlasovat také o uchazečích, kteří své přihlášky poslali po stanoveném termínu.

Parlament zvolil také devět členů Rady RTVS, která bude na činnost nového veřejnoprávního média dohlížet. Vybrali do ní odborníky z oblasti ekonomie, práva, rozhlasového a televizního vysílání. V minulosti televizi a rozhlas kontrolovaly dvě samostatné rady a dozorní komise. Televize a rozhlas fungují pod jednou střechou také v dalších evropských zemích. Nejznámější veřejnoprávní televizní a rozhlasovou společností je patrně britská BBC, která funguje téměř od počátku 20. století. Další jsou v Německu, Rakousku, Belgii, Slovinsku či ve Švýcarsku.