Pořad Historie.cs se dnes bude věnovat heydrichiádě

Praha – Druhý program České televize dnes v devět hodin večer odvysílá pořad s názvem Historie.cs. Dnešní díl se bude týkat tématu heydrichiády. Šlo o akci, při níž byl zabit říšský protektor Reinhard Heydrich. Parašutistům Kubišovi s Gabčíkem, kteří atentát spáchali, pomáhalo mnoho civilních příslušníků odboje. Jak vlastně celá akce probíhala, jaké na ni byly názory v čase, kdy k ní došlo, a jak se tyto pohledy měnily v běhu historie, zodpoví právě dnešní díl Historie cs. Zároveň připomene význam civilistů, prakticky neznámých hrdinů, kteří parašutisty podporovali a skrývali.

„Každý by se měl seznámit se skutečností, která tady vládla za okupace. Je třeba zdůraznit, jak statečně se český národ zachoval v podmínkách, které zde byly,“ podotkl historik Vojtěch Šustek. Právě on shromáždil asi tisíc německojazyčných dokumentů, které v roce 2010 vydá Archiv hlavního města Prahy. „Všechny dokumenty budou opatřeny doslovným českým překladem a budou mít kritický poznámkový aparát. V kritickém poznámkovém aparátu zhodnocuji českojazyčné historické prameny, výpovědi pamětníků a další srovnávací materiál,“ dodal.

24. října uplyne 68 let od popravy spoluúčastníků atentátu na Heydricha

Rozhovor s Vladimírem Kučerou a Vojtěchem Šustkem (zdroj: ČT24)

Dne 24. října bude výročí masové popravy přímých spolupracovníků a také příbuzných parašutistů, kteří zabili Heydricha. „Dohromady probíhaly popravy ve více vlnách, ale právě tento den byla ta největší. Němci postříleli postupně 260 českých vlastenců, včetně žen a dětí. Rada hlavního města Prahy rozhodla, že 13. října nechá instalovat pamětní desku se všemi jmény obětí,“ vyjádřil se scenárista pořadu Historie.cs Vladimír Kučera.

Celý pořad byl natáčen v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. „Budou tam vojenští historici a hlava pravoslavné církve, protože pravoslavní kněží z kostela Cyrila a Metoděje se zachovali velmi statečně, když parašutisty schovávali v kostele,“ podotkl Kučera.

Vydáno pod