Nova dostala pokutu milion korun za záběry rozřezaného těla

Praha - Televizi Nova udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání milionovou pokutu milion korun za údajné ohrožení psychického, fyzického a mravního vývoje dětí a mládeže. Nova se toho podle rady dopustila, když 30. ledna v Odpoledních Televizních novinách odvysílala podle rady příliš drastické záběry zabaleného a rozřezaného těla oběti vraždy.

Před ústeckým krajským soudem stanul na konci ledna Miroslav Rittich, který byl obžalován z vraždy své jednadvacetileté přítelkyně. Loni v červenci vražda vzbudila na Ústecku veliký rozruch, protože vrah ženu rozřezal a část těla pohodil v parku u budovy zdejšího gymnázia. Zde je nalezly děti, další policisté objevili v mrazáku v Rittichově bytě.

Právě soudu 30. ledna Nova věnovala reportáž nazvanou Ústecký řezník, kterou odvysílala po 17:00 v Odpoledních TN. Podle předsedy rady Václava Žáka Nova odvysílala záběry zabaleného a rozřezaného těla, a to se silně „naturalistickým líčením“ vraždy. Podle rady Nova nepochybila tím, že záběry odvysílala, ale že je ve zprávách nabídla v době mezi 06:00 a 22:00, a tím mohla ohrozit vývoj dětí a mladistvých.

Ústecký krajský soud Ritticha v březnu poslal do vězení se zvýšenou ostrahou na 14 let. Jelikož se Rittich i státní zástupkyně vzdali práva na odvolání, rozsudek nabyl právní moci.

Rada ze zákona monitoruje vysílání, zda v něm televize a rádia neporušují zákon. Udělovat může až milionové pokuty, firmy se proti pokutám často odvolávají k soudu, často úspěšně.