Německá tajná služba chce víc peněz na sledování sociálních sítí

Berlín - Německá tajná služba BND chce začít sledovat Facebook, Twitter a další sociální sítě v reálném čase. Chystá se prý proto zahájit rozsáhlý modernizační program. S odvoláním na deník Süddeutsche Zeitung o tom informovala agentura DPA. Pár dní před prvním výročím zveřejnění informací o tajném programu americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) to vyvolává ostré protesty u parlamentní opozice i části německé veřejnosti.

Plány na sledování sociálních sítí jsou prý součástí většího programu technické inovace v rámci tajné služby. Opoziční strany Zelení a Levice požadují okamžité zastavení programu.

„Strana Levice bude dělat všechno proto, aby tomuto nesmyslu zabránila,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu Jan Korte. Také poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele, který zasedá ve vyšetřovací komisi pro aféru NSA, se postavil proti. „Než povolíme modernizaci, musíme nejdříve řádně prozkoumat činnost BND v zahraničí,“ uvedl.

BND je tajná služba zodpovědná za získávání a vyhodnocování informací ze zahraničí důležitých pro bezpečnost státu. Sledováním sociálních sítí chce prý získávat informace o aktuálních náladách ve společnosti cizích států. Náklady na s tím spojenou modernizaci mají dosáhnout kolem 300 milionů eur (asi 8,2 miliardy korun). Částku musí v následujících dnech potvrdit dolní komora německého parlamentu.

Kromě dohledu nad internetem chce BND vylepšit také svou biometrickou techniku a software na automatické rozpoznávání obrazů. Podle zprávy tajné služby jsou na tom zahraniční rozvědky, například v USA a Británii, technicky mnohem lépe.