CNN se částečně omluvila Číně za ostrá slova komentátora

Peking - Televizní stanice CNN se dnes z části omluvila za ostrá slova svého komentátora Jacka Caffertyho, který minulý týden označil čínské předáky za "bandu lumpů a gangsterů" a čínské zboží charakterizoval jako "šunt". Vedení stanice zdůraznilo, že slova o bandě se týkala čínského vedení, nikoli čínského lidu, a omluvilo se za tuto formulaci všem, kteří to pochopili jinak. Vyplývá to z prohlášení CNN, které bylo zveřejněno v Pekingu. Televize touto cestou reagovala na požadavek čínského ministerstva zahraničí na omluvu.

„CNN by chtěla objasnit, že nebylo úmyslem pana Caffertyho ani CNN urazit čínský lid, a omlouvá se všem, kteří tato slova pochopili jinak,“ citují světové agentury z dokumentu.

„CNN je stanice, která vysílá zprávy v objektivní a vyvážené formě. Přesto jako součást našeho zpravodajství využíváme i komentátory, kteří předkládají přímočaré názory s cílem vyvolat debatu,“ dodává prohlášení CNN.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang-jü v úterý komentář CNN odsoudila jako „šokující ďábelský útok“ proti čínskému lidu. „Cafferty použil mikrofon k urážce Číny a čínského lidu, a závažně tak narušil zpravodajskou etiku,“ zdůraznila. „Výslovně požadujeme od CNN a Caffertyho, aby odvolali své zlovolné poznámky a omluvili se čínskému lidu,“ dodala.

Cafferty v pořadu vysílaném 9. dubna podle přepisu na stránkách CNN uvedl, že Spojené státy „nadále pokračují v dovozu čínského šuntu s barvami obsahujícími olovo a přiotráveného žrádla pro domácí zvířata. Tím (v Číně) vytváříme pracovní místa, kde lze platit dělníkům dolar měsíčně a produkovat levné krámy, které si posléze kupujeme ve Wal-Martu“.

„Myslím, že naše vztahy s Čínou se určitě změnily. Přitom si ale myslím, že v zásadě jde o stejnou bandu lumpů a gangsterů, jakými byli v uplynulých 50 letech,“ dodal.

Cafferty již v pondělí zveřejnil upřesnění, že jeho komentář se týkal čínské vlády a nikoli čínského lidu ani Američanů čínského původu.

CNN dále poukazuje na to, že Cafferty již řadu let vyjadřuje kritické názory na mnoho vlád, včetně americké, a na jejich předáky.

Čína se loni dostala do kritiky v mnoha zemích po řadě zjištění, že některé její výrobky neodpovídají zdravotním normám. Brání se tvrzením, že velká většina její produkce je zdravotně nezávadná a obviňuje západní média, že nedostatky nafukují. Letos začala Čína západní média cenzurovat kvůli informování o nepokojích v Tibetu a obviňuje je, že straní tibetským povstalcům a „démonizují“ Čínu.