Peking - Televizní stanice CNN se dnes z části omluvila za ostrá slova svého komentátora Jacka Caffertyho, který minulý týden označil čínské předáky za "bandu lumpů a gangsterů" a čínské zboží charakterizoval jako "šunt". Vedení stanice zdůraznilo, že slova o bandě se týkala čínského vedení, nikoli čínského lidu, a omluvilo se za tuto formulaci všem, kteří to pochopili jinak. Vyplývá to z prohlášení CNN, které bylo zveřejněno v Pekingu. Televize touto cestou reagovala na požadavek čínského ministerstva zahraničí na omluvu.
CNN se částečně omluvila Číně za ostrá slova komentátora
„CNN by chtěla objasnit, že nebylo úmyslem pana Caffertyho ani CNN urazit čínský lid, a omlouvá se všem, kteří tato slova pochopili jinak,“ citují světové agentury z dokumentu.
„CNN je stanice, která vysílá zprávy v objektivní a vyvážené formě. Přesto jako součást našeho zpravodajství využíváme i komentátory, kteří předkládají přímočaré názory s cílem vyvolat debatu,“ dodává prohlášení CNN.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang-jü v úterý komentář CNN odsoudila jako „šokující ďábelský útok“ proti čínskému lidu. „Cafferty použil mikrofon k urážce Číny a čínského lidu, a závažně tak narušil zpravodajskou etiku,“ zdůraznila. „Výslovně požadujeme od CNN a Caffertyho, aby odvolali své zlovolné poznámky a omluvili se čínskému lidu,“ dodala.
Cafferty v pořadu vysílaném 9. dubna podle přepisu na stránkách CNN uvedl, že Spojené státy „nadále pokračují v dovozu čínského šuntu s barvami obsahujícími olovo a přiotráveného žrádla pro domácí zvířata. Tím (v Číně) vytváříme pracovní místa, kde lze platit dělníkům dolar měsíčně a produkovat levné krámy, které si posléze kupujeme ve Wal-Martu“.
„Myslím, že naše vztahy s Čínou se určitě změnily. Přitom si ale myslím, že v zásadě jde o stejnou bandu lumpů a gangsterů, jakými byli v uplynulých 50 letech,“ dodal.
Cafferty již v pondělí zveřejnil upřesnění, že jeho komentář se týkal čínské vlády a nikoli čínského lidu ani Američanů čínského původu.
CNN dále poukazuje na to, že Cafferty již řadu let vyjadřuje kritické názory na mnoho vlád, včetně americké, a na jejich předáky.
Čína se loni dostala do kritiky v mnoha zemích po řadě zjištění, že některé její výrobky neodpovídají zdravotním normám. Brání se tvrzením, že velká většina její produkce je zdravotně nezávadná a obviňuje západní média, že nedostatky nafukují. Letos začala Čína západní média cenzurovat kvůli informování o nepokojích v Tibetu a obviňuje je, že straní tibetským povstalcům a „démonizují“ Čínu.