CNN je průkopníkem nepřetržitého zpravodajství

Atlanta – Americká televizní stanice, která svým divákům nabízí 24 hodin denně „pouze“ zprávy, si v oblasti médií vydobyla řadu prvenství. CNN takřka v přímém přenosu vysílala války, atentáty i pád berlínské zdi, byla u katastrofy raketoplánu Challenger, hovořila se Saddámem Husajnem v průběhu irácké invaze. Po celém světě dnes pro CNN pracuje kolem 4000 lidí. Zpravodajský kanál začal poprvé vysílat 1. června 1980, jeho zakladatel, Ted Turner, ale stanici již opustil.

„Nepřestaneme vysílat až do konce světa, přineseme ho v přímém přenosu jako naši poslední událost“, zhruba těmito slovy zahájil zakladatel CNN Ted Turner ze stísněného studia v americké Atlantě první vysílání budoucí zpravodajské hvězdy, které zpočátku věřil asi jen on sám.

Být „u toho“ vždy první

Začátky vysílání dnešní zpravodajské ikony provázela všeobecná nedůvěra, nejistota i špatné technické vybavení. Přes obtížný start mělo nové zpravodajství štěstí na zlomové události, které posílily její sledovanost hned od počátku. Ať už šlo o rukojmí na americké ambasádě v Íránu, atentáty na prezidenta Reagana či papeže Jana Pavla II., obraz katastrofy raketoplánu Challenger či černobylskou havárii, CNN se snažila být vždy první „u toho“ a dokázat známé tvrzení, že jeden záběr vydá za tisíc slov.

Pověst mezinárodně nejrychlejšího média ji ostatně zůstala až do dnešních dnů, kdy už se dávno ve vodách nepřetržitého zpravodajství nepohybuje sama. V roce 1996 její monopol narušil Rupert Murdoch a jeho Fox News Channel, kterou chtěl mediální magnát vytvořit konzervativní protiváhu podle něj příliš „levicové“ CNN; ve stejném roce vznikla i další americká zpravodajská stanice MSNBC. Takzvaná „velká trojka“ tak už spolu na americkém trhu 14 let zápasí o přízeň diváků.

CNN-efekt ovlivňuje zahraniční politiku

Událostí, kterou se CNN nejvíce zapsala do povědomí diváků, byl bezpochyby konflikt v Perském zálivu v roce 1991. Válku v přímém přenosu divákům celého světa zprostředkovali z Bagdádu reportéři CNN Bernard Shaw, John Holliman a Peter Arnett. Diváci sledovali jak bitevní letadla startují z letadlových lodí a jak jejich rakety zasahují irácké cíle. Irácký ministr zahraničí Tárik Azíz tehdy na dotaz, zda již zná poslední prohlášení prezidenta Bushe, ironicky odpověděl, že se také dívá na CNN.

„Televizní“ válka dodala CNN tolik žádoucí prestiž, vedla také ke vzniku takzvaného CNN-efektu, kterým Pentagon začal označovat tlak nepřetržitého zpravodajství na zahraniční politiku. Snahou o co nejrychlejší zpravodajství si CNN vysloužila i nejednu kritiku poukazující zejména na zkreslenost a nepřesnost poskytovaných informací.

Ve světovém měřítku CNN stále zaostává za britskou BBC, a to přesto, že její mezinárodní vysílání je díky CNN International teoreticky dostupné jedné a půl miliardě potenciálních diváků. Stále silné postavení si tak udržuje především na domácím hřišti.

  • Zpravodajská stanice CNN autor: ČT24, zdroj: cnn.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1694/169358.png
  • Zakladatel CNN Ted Turner zdroj: cnn.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1694/169355.jpg
  • Válka v přímém přenosu zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1694/169356.jpg
  • Zpravodajská stanice CNN zdroj: cnn.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1694/169357.jpg