Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková

3 minuty
Zprávy ve 12: Zemřela Naďa Urbánková
Zdroj: ČT24

V pátek zemřela zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, oznámila na Facebooku její dcera Jana Fabiánová. Pětinásobné Zlaté slavici bylo 83 let. Legenda Semaforu a zpěvačka pověstná velkými brýlemi a v začátcích i minisukněmi vystupovala i s Country Beatem Jiřího Brabce a hrála v filmech Ostře sledované vlaky či Skřivánci na niti.

„S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19,“ napsala Fabiánová. Dcera zároveň poprosila veřejnost o soukromí, aby se mohla s úmrtím vyrovnat.

Naděžda Balabánová, jak se za svobodna Urbánková jmenovala, se narodila 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra.

Pak začala zpívat a hrát v ochotnickém divadle. Natolik dobře, že si jí všimli v divadle v Pardubicích a dali jí angažmá. Tehdy se poprvé vdala, za herce Karla Urbánka. Odešla za ním do Prahy.

Spojení se Semaforem i Brabcem

Rozvedli se, ale protože v roce 1964 získala angažmá v divadle Semafor, ocitla se na vrcholu. Tehdy zpívala největší hity – Blonďák s červenou bugatkou, Vilém peče housky, Svatební průvod, Dávám ti dar či Mám ráda žužu.

Spoluúčinkovala s Jiřím Grossmannem a Miloslavem Šimkem v jejich pořadech Návštěvní dny či v Besídce zvláštní školy. Grossmann, s nímž nazpívala duet Drahý můj, pro ni jen pár týdnů před smrtí v listopadu 1971 napsal text písničky Závidím. „Když zazní první akordy, mám pocit, jako když jsem ji zpívala poprvé,“ uvedla.

Spolupráce s Country Beatem Jiřího Brabce, s nímž nahrála nejvíc ze svých úspěšných písní, a která trvala dvacet let, jí vynesla na vrchol popularity. V 70. letech získala pět Zlatých slavíků (v letech 1972 až 1976) a na koncertech měla vždycky plno.

Urbánková na snímku z roku 1974
Zdroj: Alexandr Janovsky/ČTK

Hrála i v řadě slavných filmů. Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, vystupovala také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa.

Před kamerou jí prý sundávali brýle a nosila kontaktní čočky: „Byla jsem jedna z prvních, která zkoušela čočky panu profesoru Wichterlemu. Nosila jsem je i v Národním divadle. To tehdy byly ještě takové skleněné a docela drsné,“ sdělila.

Vlček: Měla štěstí na výborné textaře

Hudební publicista Josef Vlček ve vysílání ČT24 sdělil, že česká populární hudba v odchodu další velké hvězdy 60. a 70. let ztratila velmi dobrou country zpěvačku. „To byla móda 70. let. Tehdy se jela ve světě moderní country. Country Beat Jiřího Brabce a Naďa Urbánková dokázaly na ten trend najet, a navíc měly štěstí na výborné textaře,“ prohlašuje s tím, že velká část jejích hitů, kromě těch, co pro ni napsal Grossmann, byla coververzemi zahraničních country písní.

Podle Vlčka dokázala Urbánková svoji tvorbu procítit a dodat jí emocionální hloubku, scénu obohatila množstvím chytlavých a dodnes oblíbených písní. Zapamatovatelná byla také svojí vizáží umocněnou ikonickými brýlemi, která v tehdejším Československu stvrdila její image moderní ženy druhé poloviny 20. století.

Poslední dekády života

Urbánková byla vdaná ještě dvakrát. S tlumočníkem Janem Nemejovským měla dceru Janu Fabiánovou, kvůli třetímu manželovi se v 90. letech odstěhovala do Švýcarska a přestala koncertovat. Po životních peripetiích spojených s nemocemi v posledních letech vystupovala se skupinou Bokomara a moderovala v rozhlase. Z centra showbyznysu se spíše stáhla do ústraní do Želivi na Vysočině.

Životní karamboly se snažila ustát s optimismem. „Vždycky jsem se zvedla z bahna a řekla si, že bude líp. Není nic jednoduššího než ráno přijít k zrcadlu a zvednout koutky nahoru. Když se usmíváš, tak ochráníš svoji psychiku a ta dělá minimálně 50 procent úspěchu,“ prohlašovala.

  • Úsměvy Nadi Urbánkové v pondělí ve 14 hodin na ČT1
  • Neobyčejné životy: Naďa Urbánková v pondělí ve 14:40 na ČT1
  • Růžové brýle Nadi Urbánkové v úterý ve 22:10 na ČT art

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...