Zemřel kaskadér Limonádového Joea Jaroslav Tomsa

Události v kultuře: Zemřel Jaroslav Tomsa (zdroj: ČT24)

V úterý odpoledne zemřel filmový kaskadér Jaroslav Tomsa. Zakladatel české kaskadérské školy zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 85 let. Proslavil se například filmy Limonádový Joe, Rozmarné léto, Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Postřižiny. Naposledy se objevil před devíti lety v Menzelově přepisu Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

Tomsa od mládí sportoval, nejvíce se věnoval hokeji a boxu. Krom toho však uměl hrát na foukací harmoniku, půltónovou hohnerku, na níž hrál v kvartetu Laryton, s nímž bodoval i na světových soutěžích. V posledních letech života se věnoval mimo jiné malbě. Začal s pastely a přes olejomalbu se díky akademickému malíři, sochaři a grafikovi Jiřímu Sozanskému dostal až ke grafice.

S kaskadérstvím začal až v roce 1960, kdy se podílel na sportovní komedii Ledoví muži od Vladimíra Síse. Pokračoval pak Tarzanovou smrtí až k filmu Limonádový Joe. Teprve poté přišly zakázky v zahraniční koprodukci Zlatokopové z Arkansasu, Černý orel ze Santa Fé či Most u Remagenu.

V 70. letech založil Tomsa kaskadérskou agenturu Filmka. Ta se dokonce se dvanácti nominacemi zúčastnila udílení hollywoodské ceny Taurus, která v branži platí za „Oscary kaskadérství“. Instituce dodnes sdružuje koordinátory, kaskadéry, jezdce na koních, řidiče, šermíře i specialisty na bojová umění.

„Když se po roce 1989 otevřel Barrandov a Česko se otevřelo světu, tak jsme díky Tomsovi byli připravení. Pracoval s námi jako s týmem. Naučil nás, že jde o týmovou práci a bez toho je člověk v tomto povolání ztracen,“ zavzpomínal na zesnulého kaskadér Ladislav Lahoda.

Vydáno pod