Zemřel dr. Rolfe z Norimberského procesu. Herci Schellovi bylo 83 let

Vídeň – Na klinice v Innsbrucku zemřel populární švýcarský herec Maximilian Schell. Držiteli Oscara a Zlatého glóbu za film Norimberský proces bylo osmdesát tři let a jeho zdraví selhalo po náhlém, avšak těžkém onemocnění. Smutnou zprávu přinesla agentura DPA s odvoláním na Schellovu agentku.

Schell se s oscarovým oceněním nesetkal pouze při Norimberského procesu z roku 1961, kde si zahrál obhájce Rolfeho. V průběhu kariéry se o další zlatou sošku pokoušel ještě třikrát. Jako režisér byl nominován za přepis díla První láska Ivana Sergejeviče Turgeněva a v sedmdesátých letech oslovil akademiky jako herec se snímky The Man in Glass Booth a Júlia.

V padesátých letech se dostal na prkna mnoha západoněmeckých scén, ostatně debutoval na Broadwayi. Na filmovém plátně se poprvé ukázal v roce 1955, krátce nato, po něm sáhl Hollywood.

Rodák z Vídně vyrůstající ve Švýcarsku několikrát navštívil také Česko. V roce 1968 nastudoval v divadle v Mnichově Hamleta a představení, které se odehrálo 21. srpna, věnoval svým přátelům v Československu. V závěru hry zazněla na důkaz úcty dokonce československá hymna.

Maximilian Schell v Norimberském procesu
Zdroj: ČT24/ČT

Bývalý filmový partner Marlona Branda ze snímku Mladí lvi byl mimo jiné kmotrem hollywoodské hvězdy Angeliny Jolie.

Maximilian Schell vyrůstal v Curychu, kam s rodiči emigroval v roce 1938 po obsazení Rakouska nacistickým Německem. Město bylo tehdejším centrem němackojazyčného kulturního světa, a tak mladík tíhnul ke studiu umění. Studoval germanistiku, dějiny umění, literaturu a divadelní a hudební vědy. Přesto se málem stal fotbalistou. V roce 1952 však odešel do Bernu studovat herectví, u nějž posléze zůstal. Uplatnil se také jako režisér a producent. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoZ filmové komedie S tebou mě baví svět je divadelní muzikál

Jedna z nejoblíbenějších českých komedií má nově i svou muzikálovou verzi. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti na jeviště převedlo rodinný snímek Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Jde o největší a nejnákladnější inscenaci v historii této scény. Přípravy trvaly déle než rok.
před 13 hhodinami

Na festivalu v Cannes chybí Hollywood, hvězdy ale ne

Ve francouzském přímořském letovisku Cannes startuje sedmdesátý devátý ročník mezinárodního filmového festivalu. Hlavní hvězdou zahajovacího večera bude novozélandský režisér Peter Jackson, který převezme čestnou Zlatou palmu za přínos kinematografii. O hlavní festivalovou cenu bude do 23. května bojovat přes dvacet titulů.
před 14 hhodinami

Festival Pražské jaro začíná. Slyšet ho je možné na ČT i v parku

Začíná mezinárodní hudební festival Pražské jaro, a to tradičně cyklem symfonických básní Má vlast a v den výročí úmrtí jejího skladatele Bedřicha Smetany. Tentokrát se provedení skladby ujal Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) pod taktovkou Petra Popelky. V přímém přenosu koncert zprostředkuje Česká televize.
před 16 hhodinami

Ceny Apollo získali rappeři James Cole & Idea a skupina Ida The Young

Hudební ceny Apollo za singl roku 2025 získali rappeři James Cole & Idea, deskou roku se stala nahrávka Tell Me When You Pass The Sun skupiny Ida The Young. James Cole & Idea uspěli s písní Daniel. O laureátech cen české hudební kritiky rozhodla desetičlenná porota složená z hudebních publicistů a dramaturgů.
před 20 hhodinami

Obrazem: Fotograf Sudek vyrážel za svými třemi přáteli na sever

Výstava Josef Sudek a přátelé, jež byla otevřena v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění, se zaměřuje na jednu z mnoha částí Sudkovy bohaté tvorby. Podtitul Putování na sever naznačuje, kam se ubíralo kurátorské uvažování.
10. 5. 2026

Strach z krásy, strach ze vztahu. Vědci popsali roli femme fatale v mýtech

Jednou z nejčastějších překážek, jimž mužský hrdina čelí na své cestě ke smysluplnému konci svého příběhu, není drak ani jiná lítá bestie. Je to krásná žena označovaná jako femme fatale. Právě tento archetyp teď vědci prozkoumali.
9. 5. 2026

Obrazy padělal, teď maluje vlastní. Za jedinečné považuje Beltracchi oboje

Léta padělal obrazy, aniž by jejich pravost někdo zpochybnil, a když si odseděl trest, začal tvořit a prodávat pod vlastním jménem. Německý výtvarník Wolfgang Beltracchi nyní průřez svou tvorbou představuje v pražském Obecním domě. Jeho výstavy opakovaně provázejí otázky, kolik neodhalených falzifikátů nejen od Beltracchiho vlastně koluje trhem s uměním.
7. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Mengele, Billie Eilish, ovce detektivy či Panelstory

Mortal Kombat 2 dostává na plátna kin pokračování adaptace bojových videoher. V detektivním snímku Béé tým na stopě vyšetřují zločiny i ovce. Životopisné drama Zmizení Josefa Mengeleho nabízí pohled na válečné i poválečné osudy lékaře přezdívaného Anděl smrti. V hororu Hokum pronásledují spisovatele v odlehlém penzionu, kam se přijel vyrovnat se smrtí rodičů, noční můry. Koncertní dokument Billie Eilish – Hit Me Hard and Soft: The Tour rekapituluje zatím poslední turné americké zpěvačky. A do kin se také vrací digitálně restaurovaná Panelstory, kterou jako satirický obraz sídliště natočila Věra Chytilová na konci sedmdesátých let.
7. 5. 2026
Načítání...