Ze svíček pro Havla odlijí umělci srdce

Praha – Voskovou sochu ve tvaru srdce ze svíček, které lidé na různých místech zapalovali na památku prezidenta Václava Havla, začnou o víkendu odlévat umělci v kulturním centru Trafačka v pražských Vysočanech. Socha by měla být umístěna od 9. února do 10. dubna na piazzetě Národního divadla. Její další osud zatím stanoven nebyl, uvedli autoři nápadu Roman Švejda a Lukáš Gavlovský.

Plánovaná plastika bude mít tvar otevřeného srdce. „Podařilo se zajistit svíčky nejen v Praze, ale v řadě dalších měst. V nadsázce této iniciativě říkáme “národ sobě„,“ poznamenal Švejda. Například jen z pražského Václavského náměstí úklidová četa odvezla dvacet velkých pytlů svíček.

Práce na plastice začne o víkendu 21. a 22. ledna, nyní probíhá samotné vyprošťování vosků. „Větší část už máme teď složenou v Trafačce, tam jsou necelé dvě tuny vosku, a zhruba půl tuny vosku se nám sejde z různých míst,“ upřesnil Švejda. „Ten materiál má v sobě úžasnou paměť, jednak je v tom žal, ale i radost, která se dá svázat se vzpomínkou na osobnost, jež byla pro nás všechny cenná,“ doplnil Lukáš Gavlovský.

Rozhovor s Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou (zdroj: ČT24)

Organizátoři stále řeší umístění objektu. Mělo by podle nich odpovídat celonárodnímu charakteru akce, být maximálně přístupné veřejnosti, ale zároveň musí splňovat některá technická a klimatická kritéria. Nejprve bude stát u Národního divadla, další osud plastiky je otevřený. „Možná bude přetaveno v jiný objekt, možná bude vosk rozdán, možná se najde příhodné místo, kde může být vystaveno dlouhodobě,“ uvedl Švejda.

Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla. Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Ve smutečním průvodu, při vojenském ceremoniálu a při pohřbu se s ním loučily tisíce lidí.

Vydáno pod