Vřískot, na který stačí stopky

Karlovy Vary - Když se dá myšlenka filmu popsat méně než pětadvaceti slovy, pak to je asi dobrý film, prohlásil prý Steven Spielberg. Soutěž Jameson Done in 60 Seconds žádá po svých účastnících něco podobného: vměstnat svůj oblíbený film do minutového videa. Vítězové českého kola byli dnes vyhlášeni na festivalu v Karlových Varech.

Porotci českého vítěze vybírali z trojice filmů a rozhodovali se mezi Oknem do dvora od Jiřího Skovajsi, Terminátorem 2 Martina Stuchlého a Vřískotem Petra Černého. Minutový remake hororu nakonec zvítězil a postupuje tak na finále soutěže v Londýně.

Skovajsa skončil třetí a Stuchlý druhý. „Favoritů bylo určitě víc, ale když jsme viděli Vřískot, bylo jasno. Černého film spojuje vtip, originalitu i profesionalitu. Vystihuje nejen obsah filmu, ale také charakter celé filmové série,“ uvedla porotkyně Tereza Spáčilová.

Černý ke své minutové verzi kultovního hororu řekl, že původně chtěl udělat minutovou verzi Evil Dead. „Když jsem na internetu viděl, kolik minutovek tohohle filmu už existuje, rozhodl jsem spontánně pro Vřískot. Říkal jsem si, jak by bylo fajn, kdyby se na konci ukázalo, že to všechno neměl na svědomí někdo v kukle, ale třeba další známá postava z jiného kultovního filmu Wese Cravena, a to Freddy Krueger,“ prozradil pointu.

Pořadatelé českého kola soutěže Jameson Done in 60 Seconds obdrželi 62 videí, téměř dvakrát více než loni. Kromě většího počtu filmů ocenila porota fakt, že se výrazně zvýšila kvalita přihlášených prací. V loňském roce se českým vítězem stal Petr Brunner a jeho Forrest Gump. Vítězem mezinárodního finále na jaře 2012 byl vyhlášen krátký snímek Black Swan (Černá labuť) Indiry Suleimenové z Kazachstánu.