Ve filmu podle Klímy ani nevinný není bez viny

Je to už pár let, co si lidé vycinkali svobodu, Fox ji ale pozoruje pořád jen zpoza mříží. Systém se může změnit, ovšem lidé příliš ne, a staré vazby ho udržují ve vazbě. Je těžké se dovolat spravedlnosti, když vás nikdo nechce poslouchat. Navíc, každý má svého kostlivce ve skříni a máslo na hlavě. První část dvoudílného filmu podle scénáře Josefa Klímy a v režii Jitky Němcové Jseš mrtvej, tak nebreč uvádí ČT1 dnes ve 20:00.

ČT spolupracovala s novinářem a scenáristou Klímou v posledních letech už několikrát. Ať už to byl tragický příběh poslankyně, která krutě zaplatí za své přesvědčení (Svědomí Denisy Klánové), nebo osudy obětí, jejichž životy vysávají kriminální paraziti (triptych Vetřelci a lovci), vždy byl tématem střet spravedlnosti se systémem, který bez ohledu na jasnou vinu umožňuje vyhnout se trestu.

Ani v jednom případě nelze čekat dokonalý happyend a i ve snímku Jseš mrtvej, tak nebreč mají vítězství trpkou příchuť. Osud jednoho člověka je jehlou v kupce justičního systému, kde kamarádšofty a vlastní zájmy – ostatně jako kdekoli jinde, nejen v justici – mnohdy jednotlivce převálcují. Pokud ovšem nemá vlastní hybné páky. A Petr Liška, přezdívaný Fox (Václav Jiráček), to štěstí má.

Před dvaceti lety byl ve špatnou dobu na špatném místě a udělal několik špatných rozhodnutí. Není ale vrah. Teď, když mu zbývá jen několik měsíců, ne-li týdnů života, nechce umřít ve vězeňské nemocnici, ale jako svobodný člověk. Vězeňský farář (Ivan Trojan) se celkem marně snaží o obnovení procesu, zažádá tedy aspoň o prezidentskou milost, ač ta by Petrovu nevinu nepotvrdila.

Scénář vznikl podle stejnojmenné Klímovy knihy, oproti ní je ale bohatší o časovou rovinu současnosti. V té Petr okolnosti oné vraždy, za kterou si odpykává trest, vypráví kromě faráře také Bětce (Kristýna Liška Boková), dceři své bývalé spolužačky Jitky, u níž se tehdy skrýval. Bětka žije ve Spojených státech, ale vyrůstala v 80. letech v Československu, takže si dvacet let staré události také pamatuje. Samozřejmě bez souvislostí, jen z pohledu holky sotva školou povinné.

Martin Štěpánek
Zdroj: Pavla Černá/ČT

Její motivy k tomu, aby si vyslechla Petrův příběh, jsou i osobní. Navíc, nezatížená žádným „kdo na mě co ví“ se nebojí ozvat, když jí věznice, která je ovšem prodlouženými prsty jiných zájmů, hází klacky pod nohy. Přestože ví, že Petr není žádný svatý. Bývalý vekslák, který „neměl pocit, že dělá něco špatně, špatný byl systém“, celkem bez skrupulí využíval ostatní, včetně Bětčiny matky Jitky.

Svědomím v něm nepohne ona, intelektuálka s vírou v napravení hříšníků a ve znamení, jimž by měl člověk naslouchat, ale slzy jeho mrtvého veksláckého parťáka Džiga. Odtud také název filmu – Jseš mrtvej, tak nebreč. Důvod k pláči mají spíše všichni ostatní  – Džigův skutečný vrah, Jitka i Petr, jehož do vězení za vraždu, kterou nespáchal, dostala vlastní chamtivost.

Snímek Jitky Němcové byl nominován na cenu Prix Europe v kategorii TV Fiction (z českých počinů mohou cenu získat i dokumenty Katka Heleny Třeštíkové a Ženy SHR režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška). Kromě Václava Jiráčka, Kristýny Lišky Bokové a Ivana Trojana v něm hrají také Simona Stašová, Dana Morávková, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, Jana Hlaváčová, Andrej Hryc, Vlastimil Harapes a v jedné ze svých posledních rolích také Martin Štěpánek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 2 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 3 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...