V Ostravě vystavují knihy a grafiky, které vytvořila Toyen ve Francii

3 minuty
GVUO vystavuje knižní a grafickou tvorbu Toyen
Zdroj: ČT24

Knižní práce, grafické listy, obálky i katalogy malířky Toyen vystavuje ostravský Dům umění. Jedná se o mimořádnou kolekci z jejího francouzského období, kterou získala do svých sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s pražskou Galerií Zdeněk Sklenář. Jako zřejmě jedinou takovou ucelenou sbírku na světě ji loni koupil Moravskoslezský kraj, zaplatil za ni 2,2 milionu korun

Do Francie odjela malířka a grafička Marie Čermínová, uměleckým jménem Toyen, z rodného Československa v roce 1947. Nebyla to její první cesta směr Paříž, ale zůstala cestou poslední. Z emigrace se už nevrátila.

Od šedesátých let přestávala Toyen malovat i vystavovat. Významná představitelka surrealismu se ve Francii znovu začala věnovat knižním ilustracím. „Nebyly to knihy, které by se prodávaly v masových nákladech, byly to pro pár přátel dělané tisky,“ upřesnil kurátor výstavy Karel Srp.

Vznikaly bibliofilie s tvorbou přátel. „Představivost vychází z ní samé a je jedno, jestli dělá obraz nebo suchou jehlu,“ podotýká Srp. Na jedné z prvních litografií, které Toyen ve Francii vytvořila, se na barevném obraze vyjímá tmavá figura. „Pocit existenciální marnosti je fantasticky vyjádřen osamělou mužskou postavou, která před sebe vrhá stín,“ upozorňuje kurátor.

Poslední sérii tisků Toyen vytvořila dva roky před smrtí v roce 1980 pro mimořádné vydání své vlastní monografie. Připravil ji švédský kunsthistorik Ragnar von Holten a je také na výstavě s podtitulem Knihy bez hranic k vidění.

Mimořádná sbírka

Sbírka obsahuje přes osmdesát artefaktů, například knih, bibliofilií, knižních vazeb a boxů či volných grafických listů. „Je to jeden z mezníků, kdy české umění, podobně jako u Františka Kupky, stojí v popředí evropského dění,“ uvedl k tvorbě Toyen ředitel ostravské Galerie výtvarného umění Jiří Jůza.

Sbírka, kterou Moravskoslezský kraj pro tuto galerii jako pro svou příspěvkovou organizaci zakoupil, je mimořádná. „Galerii výtvarného umění v Ostravě se podařil skvělý tah. Získali jsme rozsáhlý soubor artefaktů Toyen z jejího francouzského období, dá se říci, že jsme tak zachránili celistvost její bibliografie a výtvarného doprovodu. Velmi často se právě u děl Toyen stává, že její grafické práce bývají z knih vyřezávány a prodávány jako samostatné původní dílo,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Přestože kolekce není kompletní, je podle náměstka jedinečná, protože žádné jiné veřejné muzeum v Česku takto velký soubor knižní a grafické tvorby Toyen z jejího francouzského období nevlastní. V ostravském Domě umění si lze výstavu prohlédnout do poloviny června. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...