Tvorbu stoletého Vávry ocenil i zlínský festival

Zlín – Legenda českého filmu, režisér a scenárista Otakar Vávra, který letos oslavil sté narozeniny, převzal ocenění Grand Prix Zlín Film Festivalu za celoživotní přínos světové kinematografii. Stalo se tak při příležitosti slavnostního přijetí festivalových hostů primátorem Zlína Miroslavem Adámkem v Baťově vile.

„Už se stalo tradicí, že při každém ročníku Zlín Film Festivalu se neudělují jen ceny v rámci mezinárodních filmových soutěží, ale také čestné ceny. Je to zvláštní cena, která loni byla udělena siru Christopheru Leeovi, takové ocenění získal i pan Jiří Menzel,“ vysvětlil mluvčí festivalu Martin Pášma.

Cenu Vávrovi předal umělecký šéf přehlídky Petr Koliha. "Opravdu a ze srdce rád vám tuto cenu uděluji. Děkuji vám nejen za sebe, ale za celý festival. Skutečně, z úcty k vám a s láskou k vašim filmům a i k vám jako k pedagogovi. Učil jste celé generace českých režisérů. Učil jste i mě a musím říct, že jste byl přísný. Neměl jsem to s vámi lehké," řekl dnes při předávání Koliha legendě českého filmu.

Vávru do Zlína doprovodila jeho žena, režisérka Jitka Němcová. Kromě záplavy květin dostal také například láhev pravé valašské slivovice. Mezi hosty nechyběla například filmová publicistka Eva Zaoralová, laureát letošního festivalového Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež - herec Petr Nárožný, známá fotografka Zuzana Mináčová či maďarský herec János Bán.

Jan Čenský, který společně s Danou Morávkovou slavnost uváděl, připomněl, že Otakar Vávra není v Baťově vile poprvé. „Je to pár let, kdy domlouval s Tomášem Baťou natočení reklamního spotu. A my moc dobře víme, že reklamy Tomáše Bati vstoupily rovněž do filmové historie,“ upozornil Čenský.