Tisíc a jednu noc vypráví v Minoru tancem a hudbou

Praha - Tisíc a jedna noc jako mozaika plná tance a hudby je nové představení v divadle Minor. Inscenaci pro děti i dospělé, jejímž autorem a zároveň režisérem je Jiří Adámek, uvedlo v neděli v premiéře. Známé arabské pohádky se na prknech divadla Minor odehrávají za zvuků orientálních strunných nástrojů, flétny i bubnů. Autoři chtěli atmosféru arabského světa přiblížit co nejvěrněji.

Vycházeli proto z původních textů. „Vybrali jsme určitý typ motivů. Fantaskních, barvitých, tajemných, záhadných, plných touhy a lásky,“ prozradil Jiří Adámek, jak postupovali tvůrci při zpracování originálu Tisíce a jedné noci, který má více než pět tisíc stran v pěti svazcích.

Hlavní hrdinou je hoch jménem Hasan, kterého osud přiměje ke zvláštnímu putování v exotickém světě. Kvůli vidině bohatství a radovánek opouští dobře známé prostředí tržnice. Cesta ho dovede až k šejchu Násirovi, králi všeho ptactva.

„Spatřil tam krásy vzácné a nevídané, i vykřikl úžasem a jeho srdce utkvělo v síti lásky. Tu dívku, po které toužíš, nalezneš na démantovém hradu Tákmí! A tak se stalo, že se Hasan vydal na podivuhodnou cestu magickým světem příběhů Tisíce a jedné noci,“ uvádí diváky do exotického představení divadlo Minor.

„Něco je řečené hudbou, něco tancem, něco krátkým ostrým dialogem. I v češtině jsme si hráli s prudkým živelným jazykem arabštiny,“ uvedla Kristýna Täubelová, která je autorkou kostýmů a výpravy. V Minoru se uvedla inscenací Z knihy džunglí, za niž před dvěma lety obdržela cenu Alfréda Radoka. „Scéna se snaží být minimalistická, nepopisná, neilustrativní, kostýmy naopak určují demografii příběhu,“ doplnila ještě.

Pohádky Tisíce a jedné noci se dočkaly mnoha adaptací po celém světě. Nejen na divadle, ale i v literatuře, filmu a hudbě. První český překlad se objevil v roce 1860.

Tisíc a jedna noc; nejbližší představení: 23. dubna; scénář a režie: Jiří Adámek, výprava: Kristýna Täubelová; hudba: Jan Matásek a Jan Burian; autor básní: Petr Borkovec; hrají: Kristýna Franková, Ilona Semrádová, Kateřina Tichá, Gustav Hašek, Hynek Chmelař, Petr Stach, Pavol Smolárik

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Maďarsko nevpustí do země rappery z Kneecap. Problémy měli i v Británii a Česku

Maďarské úřady zakázaly ve čtvrtek vstup do země irské skupině Kneecap, která měla vystoupit na hudebním festivalu Sziget. Úřady obvinily hiphoperské trio z nenávistných antisemitských projevů a z chvály palestinského teroristického hnutí Hamás. Kneecap v reakci označili vládu maďarského premiéra Viktora Orbána za autoritářskou. Kontroverze doprovázely vystoupení rapperů i na dalších festivalech, včetně českého Rock for People.
před 13 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 18 hhodinami

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Expo 2025 v Japonsku hostilo Český národní den

Světová výstava Expo v Ósace ve čtvrtek hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
23. 7. 2025

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
23. 7. 2025

V Telči vystavují Zrzavého. Včetně portrétu nespokojené slečny Tydlitátové

Po osmnácti letech se na zámek v Telči vrátila díla malíře Jana Zrzavého. Obrazy rodáka z Vysočiny zapůjčila Národní galerie. Je mezi nimi i Portrét slečny Tydlitátové֪ – nejnovější obraz, který galerie zakoupila ze soukromé sbírky.
23. 7. 2025

„Díky za tu jízdu, Ozzy.“ Na zpěváka vzpomínají Black Sabbath, Elton John i Pearl Jam

Na „prince temnoty“ Ozzyho Osbournea, který v úterý zemřel, vzpomínají kolegové z jeho bývalé kapely Black Sabbath i řada hudebníků, které heavymetalová legenda ovlivnila anebo s níž je vázalo přátelství.
23. 7. 2025
Načítání...