Tip z iVysílání: Ikarie XB 1 letí k lepším zítřkům přes jadernou zkoušku

Z iVysílání: Ikarie XB 1 (lze přehrát do 1. 8. 2020)

„Člověk není dokonalý jako stroj, a proto mu občas nezbývá než doufat a věřit.“ V roce 1963 natočil Jindřich Polák dramatickou výpravu za hranice sluneční soustavy. K posádce Ikarie XB 1 se mohou diváci v iVysílání připojit ještě do 1. srpna.

Vědeckofantastický film vznikl v dobovém nadšení po vypuštění první umělé družice do vesmíru. Autoři – režisér a scenárista Jindřich Polák a spoluscenárista Pavel Juráček – se volně inspirovali románem K mrakům Magellanovým od Stanisława Lema. S populárním autorem sci-fi přípravu snímku osobně probírali. 

Bez hříchů, ale ne bez lásky

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Příběh se odehrává ve 22. století. Kosmická loď Ikarie XB 1 se vydává hledat mimozemské formy života. Její hereckou posádku tvoří Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická nebo Miroslav Macháček. Míří k nejbližší hvězdě Alfa Centauri a jejím planetám. Let naruší nebezpečné setkání s vrakem rakety z 20. století, která nese na palubě atomové zbraně.

Snímek byl prvním seriózním pokusem českého filmu nahlédnout do vzdálené budoucnosti lidstva (později natočil Polák sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem a seriál Návštěvníci a ti už tak seriózní rozhodně nebyli). S hříchy dvacátého století se potkává morálně vyspělejší generace, která nezná zlo a předsudky. Emoce jako láska a bolest ale zůstávají, stejně jako nenasytná touha po poznání. 

Ve snímku se objevují i kosmonautky, přestože měl premiéru ve stejném roce, kdy se do vesmíru dostala teprve první žena, Valentina Těreškovová. Ač se autoři ubránili prvoplánové politizaci, lze Ikarii XB 1 vnímat jako vizi ideální komunistické společnosti. A do filmu se vloudily i další prvky dobově poplatné ideologie.

„Astronomický“ rozpočet

Podpora režimu, který chtěl do závodu o vesmír přispět aspoň umělecky, ovšem měla i své výhody, natáčet se mohlo dva roky s velkorysým rozpočtem šesti milionů korun.

Ikarie XB 1
Zdroj: ČT

„Štáb měl pronajatý celý jeden ateliér jenom proto, aby se natočily scény zachycující Ikarii zvenčí. Kromě řady inovativních triků nabízí vizuální složka i nové úhly kamery, svícení, které dodává občasnou ponurou atmosféru, výborný je i zvukový design a hudba Zdeňka Lišky,“ upozorňuje Tereza Frodlová z Národního filmového archivu. Podílela se na digitálně restaurované verzi, kterou si do svého programu před čtyřmi lety vybral festival v Cannes.

Drahé dekorace nepřišly nazmar, Polák je zároveň použil pro dětský příběh Klaun Ferdinand a raketa

Inspirace pro Kubricka?

Z časového odstupu možná vyhlíží představa lidstva v budoucnosti naivně, ve své době ale film oslovil publikum. I když mnohem více cizí než to československé. Anglická verze se na přání zahraniční produkce promítala s pozměněným koncem.

Ikarie XB 1 měla údajně inspirovat Stanleyho Kubricka, když připravoval film 2001: Vesmírná Odyssea. Komentář k českému sci-fi počinu napsal třeba Umberto Eco a britské Financial Times tehdy film označily za nejhodnotnější science fiction, jaký vznikl od konce války. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jamese Bonda bude úkolovat Amazon, nemusí zůstat jen u filmu

Technologický gigant Amazon převzal tvůrčí kontrolu nad budoucností Jamese Bonda. Společnost Amazon MGM Studios uzavřela dohodu s dlouholetými správci bondovek Barbarou Broccoliovou a Michaelem G. Wilsonem. To vede k dohadům, jak moc se mise filmového agenta 007 promění a jestli se fanoušci konečně dočkají dalšího filmu.
21. 2. 2025

Designér Plecháč stoupá vzhůru a není na to sám

Moravská galerie v Brně představuje oceňovaného designéra Jana Plecháče. Výstava pod názvem Vzhůru! Shromažďuje jeho díla za patnáct let tvorby, od studentských let až po současnost, kdy pracuje jako umělecký šéf pro světoznámou sklářskou firmu.
21. 2. 2025

Frontman Placebo nazval italskou premiérku fašistkou. Čeká ho soud

Zpěvák britské rockové skupiny Placebo Brian Molko před dvěma lety označil italskou premiérku Giorgiu Meloniovou za fašistku či nacistku. Za slova pronesená na koncertě v Turíně byl obviněn z urážky a půjde před soud. Není jediným umělcem, který se kvůli údajným pomluvám dostal s předsedkyní italské vlády do křížku.
20. 2. 2025

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025
Načítání...