Taktizovat, vyčkávat. Většina umělců za protektorátu se snažila proplout

5 minut
Události v kultuře: Nacistická kulturní politika v protektorátu
Zdroj: ČT24

Hlubší pochopení fungování Protektorátu Čechy a Morava a chování české společnosti za okupace přináší publikace Nacistická kulturní politika v protektorátu. Detailní pohled na českou minulost přináší německý badatel Volker Mohn, který prostudoval dostupné archivní materiály jak české, tak německé provenience. Podle historika většinu umělců nelze jednoznačně rozdělit na kolaboranty, nebo odbojáře.

Přestože chtěli nacisté českou kulturu postupně zlikvidovat, zpočátku uplatňovali svou moc omezeně, upozorňuje Volker Mohn. Okupační režim se pro takovou formu kulturní politiky rozhodl především z toho důvodu, že mu šlo o zachování klidu a nerušenou práci zbrojní výroby.

Navzdory útlaku tak během okupace českému obyvatelstvu zbýval v kulturní oblasti určitý prostor pro realizaci. Lidé měli i nadále přístup k národním klasikům, v Národním divadle se hrála Prodaná nevěsta a z literárních děl devatenáctého století se stávaly bestsellery. Rovněž většina umělců mohla alespoň zpočátku dál pracovat, pokud ale své působení podrobili požadavkům německých úřadů.

Mezi kolaborací a odbojem

„Jednotliví umělci reagovali různě, známé jsou Adina Mandlová nebo Lída Baarová, které měly své aféry s nacistickými pohlaváry. V případě Baarové to byl samozřejmě Goebbels. Ve většině případů se u českých kulturních pracovníků dá říct, že byli proti režimu, že přímo nespolupracovali s nastolenou mocí, nicméně hledali cesty, jak s tou situací naložit, jak proplouvat, vyčkávat a jak dál vést svou kariéru,“ říká Volker Mohn. 

Z nejznámějších umělců okupační režim otevřeně nevítal nikdo, kromě jednotlivců, kteří se režimu postavili, ale většina taktizovala. Například „král komiků“ Vlasta Burian se sice s nacisty stýkal, ale odmítal hrát v jejich filmech. Po válce byl exemplárně potrestán jako kolaborant: Dostal trest vězení v délce tří měsíců a půlmilionovou pokutu, přišel též o většinu svého majetku a nesměl vystupovat.

Volker Mohn okazuje, jak obtížné je přiřazovat jednání umělců ke zdánlivě jednoznačným kategoriím. „Pro mě je důležité, že umělce nelze přesně rozdělit na kolaboranty, nebo odbojáře. Většina byla něco mezi,“ říká historik. Rozporuplnost a nejednoznačnost situace českých umělců za války vykresluje kromě osudu Vlasty Buriana na příbězích spisovatele Františka Kožíka nebo dirigenta Václava Talicha. 

Publikaci Nacistická kulturní politika v protektorátu s podtitulem Koncepce, praxe a reakce české strany vydalo nakladatelství Prostor. Do českého jazyka knihu přeložil Petr Dvořáček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 4 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 5 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00

Mescal, Dickinson, Keoghan a Quinn si zahrají Beatles ve filmu

Režisér Sam Mendes potvrdil obsazení chystaných hraných filmů o Beatles. Legendárními brouky se stanou Paul Mescal, Harris Dickinson, Barry Keoghan a Joseph Quinn.
1. 4. 2025
Načítání...