Tak trochu jiný samuraj

Slepého poutníka není radno podceňovat, obzvláště když se v jeho holi skrývá meč. Zatóiči (Samuraj), japonská komedie z doby samurajů od režiséra Takeshiho Kitana, pobaví diváky Velikánů filmu 23. července od 21:00 na ČT2.

Japonský režisér Takeshi Kitano na Západě proslul coby autor esteticky vytříbených snímků Scény u moře (1991), Ohňostroj (1997) či Kikudžiró (1999), ale to je pouze jedna z mnoha tváří všestranné mediální persony. V domácím prostředí je Kitano známý především jako televizní moderátor a estrádní komik s nevyzpytatelným absurdním humorem. Současně se jedná o výraznou celebritu spjatou s japonskou popkulturou.

Jeho autorský film Zatóiči (2003) představuje protnutí všech zmiňovaných podob Takeshiho Kitana. Režisér zde parafrázuje jednu z nejlegendárnějších a nejfamiliérnějších postav japonské kinematografie, slepého maséra a mistra meče Zatóičiho, kterého v 60. a 70. letech ve dvaceti šesti celovečerních filmech ztvárnila jiná výrazná osobnost japonského mediálního prostoru - Šintaró Kacu.

Kitano již dříve Zatóičiho a charakteristické Kacuovo herectví parodoval v jednom ze skečů ve své oplzlé burlesce Všichni to dělají (1995). Tentokrát vytvořil sofistikované vyprávění překypující dramatickými bojovými sekvencemi, kterým vzdává poctu legendárnímu hrdinovi. Současně však na samotný koncept slepce nadaného nadlidskými dovednostmi s mečem, jenž v dobách samurajů putuje od města k městu jako nuzný masér, pojímá s nevázanou nadsázkou a výraznou dávkou suchého humoru.

Ukázka z filmu Zatóiči (zdroj: ČT24)

Zatchi / Samuraj. Japonsko, 2003. Režie: Takeshi Kitano. Scénář: Takeshi Kitano. Kamera: Katsumi Yanagishima. Hrají: Takeshi Kitano, Michiyo Ookusu, Gadarukanaru Taka, Daigoró Tachibana, Yuuko Daike, Yui Natsukawa, Ittoku Kishibe, Saburo Ishikura.

TAKESHI KITANO (* 18. 1. 1947). Jeden z nejvýznamnějších japonských umělců, známý režisér, herec, scenárista, komik, spisovatel, malíř a televizní moderátor, vlastním jménem Take-chan. Filmové režii se začal věnovat na konci osmdesátých let. Debutoval kriminálně dramatickým snímkem Ten chlap je magor!, který zrežíroval, ztvárnil v něm hlavní roli nekompromisního policejního detektiva a na kterém se podílel i jako scenárista a střihač. Podobně všestranně se podílel i na dalších svých filmových projektech, např. Říjen, 3:4, Sonatine, Ohňostroj, Ve spárech yakuzy, Samuraj nebo Ukrutnost, které jsou mistrnou kombinací kriminálního a akčního žánru s černým humorem.

Dříve než jako režisér a herec se Takeshi Kitano proslavil v osmdesátých letech jako populární komik. Úspěšnou kariéru baviče zahájil s kamarádem v groteskní dvojici The Two Beat, pro niž si také zvolil umělecké jméno Takeshi. Vystupoval v televizi a od slavného Senzibura Fukamiho bral lekce herectví, tance a zpěvu. Postupně začal být obsazován do nejrůznějších filmů.

Kromě úspěšné herecké kariéry a účinkování v televizních pořadech (např. Takeshiho hrad) se věnuje psaní a výtvarnému umění. Vydal na padesát knih (novely, eseje, poezii i filmové kritiky) a uspořádal bezpočet výstav svých obrazů.

Vydáno pod