Světlo a tváře - hledačství a portrétní mistrovství Petra Zhoře

Nenápadný, decentní ale všudypřítomný. Pracovitý, experimentující, ale stále procházející pražským tvůrčím světem. A současně také málo viditelný, mediálně opomíjený, možná proto i svobodnější a navíc také tím více překvapující. Přes desítky vlastních i společných výstav, realizovaných od roku 1969 dodnes, přes přítomnost v nejprestižnějších sbírkách a muzeích celé Evropy, přes obdivuhodné pracovní výkony pro řady monografií či katalogů známých a slavných českých tvůrců zůstává PETR ZHOŘ právě pro neexistující self-promotion, které občas tak vadí u řady jiných českých fotografických osobností a „hvězd“, málo známým autorem.

Právě probíhající výstava Světlo a tváře v Topičově klubu nám představuje dvě Zhořovy tváře. Možná zbytečně podceněnou část věnovanou portrétům a potom rozsáhlý soubor fotoobrazů, velmi zajímavě pracující se světlem, barvou, pohybem, případně i modelem.

Zhořovy mistrovské portréty dokládají soustavnou a dlouhodobou znalost fotografovaného objektu, který dokáže naaranžovat vypovídajícím a obsažným způsobem. Černobílé dokonalé zprávy o fotografovaném, vystižení jeho profese, psychiky i aktuální životní situace řadí Zhoře mezi nejlepší současné české fotoportrétisty.

  • Petr Zhoř / portrét Karla Nepraše zdroj: Petr Zhoř
  • Fotografie Petra Zhoře zdroj: Petr Zhoř

Jeho dlouholetý pohyb na špičkové výtvarné scéně mu otevírá dveře k duším a srdcím fotografovaných, zpracování je bezchybné a výsledek je i pro neznalého diváka skutečnou lahůdkou. Tady bych kurátorovi doporučoval, při případné repríze, vybrat z autorova archivu další perly a doklady o portrétním mistrovství. Připomeňme jen, že dosažená kvalita snímků je samozřejmě podmíněna autorovou lidskou vyspělostí a přátelskými vazbami mezi snímaným a fotografujícím.

Hlavní část poměrně rozsáhlé prezentace je věnována uměleckým fotografiím, pracujícím odvážně s fenoménem pohybu a fotografické kresby. Tady vytváří Zhoř úžasně rytmický a pulsující svět. Představeno je strukturálně několik celků – jakási snová chvějící se obrovská velkoměsta jsou střídána zajímavými studiemi zdánlivě podobným postupem vznikajících, přesto však akcentujících v první řadě skulpturu či model.

  • Petr Zhoř / portrét Ivana Kafky zdroj: Petr Zhoř
  • Petr Zhoř / portrét Jana Saudka zdroj: Petr Zhoř

Vazba mezi objektem a světelnou scenérií je ve svém vznikajícím kontrastním vyznění neméně vzrušující, přináší ovšem odlišné podněty a významový dopad. Vzniklé záběry lehce připomínají některé prvotní surrealistické scenérie, okouzlující diváka v první polovině dvacátého století, zde však ve zcela jiných konotacích a vazbách. Nemůžeme také pominout barvu, která harmonicky celý projekt doplňuje a dotváří, nezneužívajíc své možné role. Je zajímavé sledovat také početní rozsah těchto Zhořových realizací, prozrazující zajisté základní význam, který autor těmto pracem dává.

Topičův klub touto výstavou pootevírá dveře k dílu jednoho z významných autorů současnosti, jehož nové práce dokládají neustálou tvůrčí potenci, a pro nezasvěcené dokonce nečekanou energii, s níž k dalšímu hledačství a experimentování přistupuje.

  • Fotografie Petra Zhoře, 1985 zdroj: Petr Zhoř
  • Fotografie Petra Zhoře, 2002 zdroj: Petr Zhoř

PETR ZHOŘ / SVĚTLA A TVÁŘE. Kdy a kde: Topičův klub, Národní třída 9, 1. patro; otevřeno Po, Čt, Pá 10:00–17:00 a Út, St 10:00–18:00, pozor, sobota a neděle zavřeno! Výstava potrvá do 15. 2. 2013.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 10 mminutami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 4 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025

Sedláčková objevuje erotická léta Toyen

Tvorbě a životu významné české surrealistické malířky se věnuje další kniha. Dílem Toyen – léta erotická autorka Andrea Sedláčková volně navazuje na dřívější pojednání o této výtvarnici.
3. 12. 2025
Načítání...