Svět jazzu po roce 1989 mapuje Lubomír Dorůžka

Praha – Nakladatelství TORST vydává knihu hudebního publicisty Lubomíra Dorůžky. Publikace s názvem „Panoráma jazzových proměn“ se zaobírá historií zahraničního a především pak českého jazzu po roce 1989. Kniha bude pokřtěna ve čtvrtek 24. června v Jazz Docku (Janáčkovo nabřeží 2, Praha–Smíchov) v 16:30. Součástí akce bude také koncert tria renomovaného jazzového kytaristy Davida Dorůžky s polským kontrabasistou Michalem Baranským a bubeníkem Lukaszem Zytou.

Muzikolog, překladatel a především hudební publicista Lubomír Dorůžka (narozen 1924) začal o jazzu psát ilegálně ještě za 2. světové války. Proměny a vývoj tohoto svébytného žánru pak sledoval v hudebních časopisech Jazz a Rytmus, z pozice šéfredaktora v šedesátých letech v Melodii a následně jako externí přispěvatel deníků a časopisů, dodnes např. pravidelně pro MF DNES.

„Panoráma jazzových proměn“ pokřtí zakladatel nakladetelství TORST Viktor Stoilov a editor knihy, hudební publicista Daniel Konrád. Dorůžka v knize do kontextu zasazuje tvorbu starší, etablované generace Emila Viklického, Milana Svobody nebo Jiřího Stivína, a srovnává ji s nejpozoruhodnějšími osobnostmi současného mladého jazzu: varhaníkem Ondřejem Pivcem, klavíristkou Beatou Hlavenkovou, kontrabasistou Jaromírem Honzákem a mnoha dalšími.

Díky vědomí souvislostí a neobvyklé erudici i rozhledu autor s přesností historika a nezpochybnitelným osobním vkladem mapuje vývoj tuzemské hudby, rozkrývá inspirace, nachází styčné body s minulostí a přitom neopomíná rozbor ani ekonomické stránky věci či poslední vývoj na scéně klubové či festivalové. Podává vůbec nejucelenější mozaiku současného českého jazzu, jaká v polistopadové hudební publicistice kdy vznikla.

Na knize se také podílela řada českých fotografů, mezi nimi např. Patrick Marek, Václav Jirásek, Jan Malý nebo Karel Šuster. Odbornou revizi textu provedl Daniel Konrád, rejstříky sestavil Bohdan Chlíbec. Odpovědnou redaktorkou je Marie Kratochvílová, grafickou úpravu a sazbu zhotovil Mirek Kodeš.