Sudkova žačka Sonja Bullaty fotila okupaci 1968 a propagovala svého učitele

Galerie Josefa Sudka na pražském Úvoze vystavuje práce česko-americké fotografky Sonji Bullaty, která byla Sudkovou žačkou. Expozice je průřezem tvorby autorky, která se po útrapách druhé světové války stala uznávanou fotografkou a propagátorkou díla Josefa Sudka v USA.

Sonja Bullaty (1923 až 2000) se k fotografování dostala náhodou. V důsledku rasové perzekuce za druhé světové války nemohla dokončit gymnázium a jako bolestné dostala od otce fotoaparát. Její rodina byla jedním z prvních transportů odvezena do ghetta v Lodži. Sonja byla pak přesunuta do Osvětimi a tábora Gross Rosen. Na jaře 1945 se jí společně  s další vězenkyní podařilo utéct z pochodu smrti.

Po návratu z koncentračního tábora se Sonja Bullaty více než rok učila u Josefa Sudka v jeho ateliéru na pražském Újezdě. Už v roce 1947 ale odešla na pozvání příbuzných do New Yorku.

V Americe potkala budoucího manžela Angela Lomea, s nímž pak tvořila pracovní tým. Věnovali se reprodukování muzejních a galerijních fondů a krajinářské fotografii. Oba se svými fotografiemi podíleli na newyorské výstavě, která odsuzovala okupaci Československa v roce 1968.

3 minuty
Sudkova galerie ukazuje snímky jeho žačky a propagátorky
Zdroj: ČT24

V USA měla Sonja Bullaty zásadní význam pro popularizaci díla Josefa Sudka. Jeho první tamní samostatná výstava byla v roce 1971 otevřena v den Sudkových 75. narozenin. Uspořádali ji Bullaty s Lomeem ve svém ateliéru. Nejdůležitějším počinem Sonji Bullaty bylo podle pořadatelů výstavy vydání knihy Sudek s úvodem Anny Fárové roku 1978. Dodnes jde o jednu z nejrespektovanějších publikací o Sudkovi.

Současná výstava, která potrvá do 21. května, kromě snímků Bullaty ukazuje i fotografie jejího slavného učitele. Galerie Josefa Sudka sídlí v prostorách domu U Luny na Úvoze, kde slavný fotograf od roku 1959 až do své smrti bydlel. V roce 1989 převzalo byt do své správy UPM.

Roku 1995 muzeum na místě zpřístupnilo fotografickou galerii. Její program se zaměřuje na dílo Josefa Sudka a osobnosti moderní české fotografie s důrazem na meziválečnou tvorbu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 2 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 9 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 9 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...